Türkiye'nin ilk derecelendirme şirketi kuruldu

ANKA
21 Ağustos 2006 - 11:47Son Güncelleme : 21 Ağustos 2006 - 12:09

İstanbul Uluslararası Derecelendirme Kuruluşu, "Turkrating" logosuyla, Basel II uygulamaları kapsamında Türkiye'de ilk yerel derecelendirme şirketi olarak lisans izni almak için Sermaye Piyasası Kurulu'na (SPK) başvurdu.

İstanbul Uluslararası Derecelendirme Kuruluşu'ndan yapılan açıklamada, şirketin Basel II'nin 2008 yılında uygulanmasına hazırlık çalışmaları çerçevesinde bankacılık sektöründen üç ortağın girişimiyle Temmuz ayında kurulduğu belirtildi. Açıklamada, kurucuların know-how satın alma yerine beş deneyimli yabancının şirkete ortak olmasını sağladıkları kaydedildi. Yabancı ortaklar arasında bir de Latin Amerika'da faaliyet gösteren ulusal bir şirkette bulunduğu kaydedildi.

KISA VADELİ HEDEF KOBİ'LER

Şirketin Genel Müdürlüğü'ne getirilen eski Thomson Bank Watch Derecelendirme kuruluşu Türkiye temsilcisi Gülnur Üçok kısa vadede KOB'leri hedeflediklerini belirtti. Üçok, aşamalı olarak KOBİ'lerin yanı sıra, belediyelerin, kamu kurum ve kuruluşlarının, finansal kuruluşlarla onların çıkarmayı planladıkları sermaye piyasası enstrümanlarının derecelendirmelerinin planlandığını ifade etti.

SPK'nın kabul ettiği bir derecelendirme şirketi olan Thomson Bank Watch'ın 2000 yılında Fitch ile birleşmeden önce Türkiye'deki bankaların çoğuna rating verdiğini hatırlatan Üçok, şirketin yabancı ortakları arasında daha önce Standard and Poors ve Thomson Bank Wach'da üst düzey üç düzey yöneticilik yapmış üç uzmanın bulunduğuna dikkat çekti. Üçok, yabancı ortakların Türkiye'yi tanıdığı ve güven duyduğu için şirkete yatırım yapmayı kabul ettiğini belirtti.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı