Türkiye'nin ikinci Deri OSB'si Denizli'de

AA
08 Haziran 2013 - 12:23Son Güncelleme : 08 Haziran 2013 - 12:23

Denizli Valisi Abdülkadir Demir, Türkiye’nin en modern deri tesisi olan Denizli Deri İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin (OSB) yatırımcısını beklediğini söyledi.

Kaklık beldesinde altyapı ve arıtma tesisi çalışmaları tamamlanan Deri İhtisas OSB'de incelemelerde bulunan Demir, OSB'nin yıl sonunda hizmete geçmesinin planlandığını kaydetti. Amaçlarının asırlardır devam eden Denizli’deki deri sektörünü görünür hale getirmek istediklerini kaydeden Demir, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şehir içinde güç şartlardaki deri sanayicileriyle çevrede bu işi modern koşullarda yapmak isteyenler için çok güzel bir organize sanayi bölgesi kurduk. Türkiye’nin en modern deri tesisi olan Denizli Deri İhtisas OSB yatırımcısını bekliyor. Öncelikle bu civardakileri, daha sonra İzmir, İstanbul gibi büyük illere gidip bunu anlatmamız ve tanıtmamız gerekiyor. Biz inanıyoruz ki çevre illerin yanı sıra İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyük illerdeki deri sanayicileri de Denizli Deri İhtisas OSB’de yatırım yapacaktır. Burada alanımız müsait, gelen her firma daha büyük yatırım imkanına kavuşacak."

Deri İhtisas OSB Müdürü Mehmet Güran da arıtma tesisinden geçen deri atıklarının bertaraf edilmeden geri dönüşümünün yapılmasının mümkün olduğunu, bu atıkların gübre ve kozmetik sanayide kullanılarak ekonomiye kazandırılmasının düşünüldüğünü bildirdi.

Türkiye’de şu anda sadece Bursa’da bulunan Deri İhtisas OSB’nin ardından ikincisi olan Denizli Deri İhtisas OSB’de 12 firmanın yatırım yaptığı, şu ana kadar altyapı ve arıtma tesisine 14 milyon lira harcandığı kayedildi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı