Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Türkiye'nin iç cephesi onarılmalı

  Hürriyet Haber
  30 Nisan 1998 - 00:00Son Güncelleme : 30 Nisan 1998 - 00:01

  Harp Akademileri'nde düzenlenen ‘Kafkasya, Ortaasya ve Avrasya Persfektifinde Türkiye’ konulu sempozyumun ikinci gününde, Avrasya ile petrol boru hatları konuları ele alındı. Kara Harp Akademisi Eğitim Başkanı Kurmay Albay Yılmaz Tezcan, Türkiye'nin iç cephesinin iyi görüntü vermediğini belirterek, acil onarıma ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Tezcan, dış cephede de, Yunanistan ile kurulan Lozan dengesinin Türkiye aleyhine bozulduğunu, Suriye'nin Türkiye aleyhtarı tutumu ve teröre olan desteğinin arttığını, İran'ın İslam devrimi ihraç politikasına hız verdiğini, Rusya Federasyonu ve Ermenistan'ın bilinen tarihi emellerinde bir değişiklik olmadığını belirtti.

  Prof. Mehmet Saray da, Türk Cumhuriyetlerde ortak alfabe oluşturulmasının önemine değinerek ‘‘Fakat kapatılan bir parti başkanı, 'Kuranı Kerim'in alfabesinde buluşalım' demiştir. Bu kadar hainlik olmaz’’ dedi. Prof. Saray'ın isim vermeden Fetullah Gülen'in okullarını övmesinden sonra, toplantının tartışma bölümünde söz alan Albay Uslu, bu okullar hakkında irticai şüpheler bulunduğunu, bunun aydınlığa kavuşturulmasını istedi.

  Oturum Başkanı Emekli Büyükelçi Şükrü Elekdağ da Türkiye'nin Avrasya'da artık yalnız olmadığını, ABD'nin de bölgede daha etkin olacağı işaretlerinin geldiğini söyledi. Sempozyuma katılanlara öğle yemeğinde eski Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral Necip Torumtay bir konuşma yaptı.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı