« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Türkiye'nin gururu

Jokey Erhan Yavuz, ‘Davranış’ dalında dünyanın en büyük Fair Play ödülüne layık görüldü. Dünya Fair Play Konseyi, yarış sırasında, atının kantarması kopan rakibine kopan parçayı veren Erhan Yavuz’u onurlandırdı.Takımının attığı golden sonra hakeme topu eliyle aldığını söyleyen Bursasporlu Turgay’a da Kutlama Mektubu ödülü verilecek.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

DAVRANIŞ dalında Fair Play dünyasının en büyük ödülü olan ve modern olimpiyat oyunlarının kurucusu Baron Pierre de Coubertin’in adıyla anılan ‘Büyük Ödül’ dünyada ilk kez bir jokeye; Erhan Yavuz’a verildi. Avusturya’nın Innsbruck kentinde kentinde toplanan Dünya Fair Play Konseyi, 2011 yılı içinde dünyadaki fair play ödüllerini belirledi. Toplantıya katılan Dünya Fair Play Konseyi yönetim kurulu üyesi Erdoğan Arıpınar, yaptığı açıklamada, konseyin jokey Erhan Yavuz’un ‘Davranış’ dalında büyük ödüle layık görüldüğünü açıkladı. Arıpınar, dünyada ilk kez bir jokeyin

‘Davranış’ dalında büyük ödülün sahibi olduğunu ifade ederken, Bursasporlu futbolcu Turgay Bahadır’a da yine aynı dalda kutlama mektubu verilmesini kararlaştırdığını söyledi.

Dünya Hürriyet’ten öğrendi /images/100/0x0/55eab2c1f018fbb8f8910468

JOKEY Erhan Yavuz’a ‘Davranış’ dalında fair play ödülü kazandıran olay 12 Ağustos 2011’de Veliefendi Hipodromu’nda yapılan Plevne Koşusu’nda yaşandı. O an yarışı izleyenlerin bile çoğunun farkedemediği pozisyon 15 Ağustos 2011’de Hürriyet’te yer alınca tüm dünya haberdar olmuştu. Olay şöyle gelişmişti:
Jokey Halis Karataş, favori olduğu yarışın son bin 300 metresinde bindiği Gelibolu isimli safkanın kantarmasının sol tarafı kopunca, büyük bir tehlike yaşadı. Bu sırada, kontrolsüz biçimde koşmaya devam eden Gelibolu’nun hemen sol dışında yer alan ve Eskişehirli adlı safkana binen jokey Erhan Yavuz, olayı fark ederek atını Gelibolu’ya yaklaştırdı. Daha sonra Yavuz, kopan kantarmanın parçasını alarak, tutması için rakibi Karataş’a verdi. Böylelikle atın kontrolünü tekrar eline alan Karataş da Gelibolu ile 2 bin metre kum pistte 2.15.62’lik dereceyle rekor kırıp, 120 bin lira ikramiyeli yarışta birinciliğe ulaştı. Erhan Yavuz ise Eskişehirli ile dördüncü oldu. Turgay Bahadır ise 21 Kasım 2011’de Samsunspor’u 1-0 yendikleri maçta, gol olan bir pozisyon sonrası, hakeme topu eliyle aldığını söylemişti.

DAVRANIŞ DALINDA BÜYÜK ÖDÜL ALAN TÜRKLER

1983 İsmet Karababa (futbolcu)
2006 Hilal Coşkuner (atlet)
2009 Elvan Abeylegesse (atlet)
2012 Erhan Yavuz (jokey)


Bunları da Beğenebilirsiniz