« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Türkiye'nin güreşkenti

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Karamürsel'in Dereköy Beldesi'ndeki Gazanfer Bilge Mahallesi'nin cadde ve sokaklarına eski olimpiyat şampiyonu güreşçilerimizin adları verildi. 600 haneli belde tam bir güreşkent.

Bu belde başka belde... Bu belde de politika yok, spor var. Beldenin mahalle, cadde ve sokaklarının adlarında olimpiyat şampiyonu güreşçilerimizin adları yaşıyor. Eski olimpiyat şampiyonu güreşçimiz Gazanfer Bilge'nin adını taşıyan bir mahellesi var. İşte bu mahallenin cadde ve sokaklarına olimpiyat şampiyonlarımızın adları verilmiş. 600 hanesi, 2300 kış, 3500 yaz nüfusu ile bu belde bir güreşkent oluvermiş.

Ünlü tabelalar

Dereköy Beldesi girişinde sizi, ‘‘Gazanfer Bilge Mahallesi'ne hoş geldiniz’’ tabelası karşılıyor. Bu mahallelinin her taşında, toprağında Gazanfer Bilge'nin eserleri var. Güreş stadı, önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in açacağı üç katlı 15 dershaneli ilköğretim okulu, işitme engelliler ilköğretim okulu, 0-6 yaş çocuk yuvası, köy camisi, asfaltlanmış cadde ve sokaklarıyla örnek bir belde.

Yaşar Doğu, Mersinli Ahmet, Ahmet Ayık, Celal Atik, Mahmut Atalay, Hamit Kaplan, Bayram Şit, İsmet Atlı, Yaşar Erkan, Gazanfer Bilge Mahallesi'nin cadde ve sokaklarının tabelalarında adları yazılı olimpiyat şampiyonlarımızdan birkaçı. ‘‘Geleceğin olimpiyat şampiyonları bu mahalleninin sokaklarından çıkacak’’ diyen Bilge, her ay 200'e yakın çocuğun katıldığı güreşler düzenliyor. 75 dönümlük boş arazisi üzerine bir spor akademisi inşaa ettireceğini, mahallenini deniz kıyısında bulunan arazisine su sporları merkezi ve çocuk köyü kuracağını müjdeledi.

300 sünnet

Adını taşıyan mahallede iki yılda 300'e yakın çocuğu sünnet ettiren Bilge, ‘‘Şimdi köyde sünnet ettirecek çocuk bulamıyorum’’ diyor. Beldenin 5 memur, 5 işçi personelli belediyesi Bilge'nin deyişine göre, Sporun partisi olmadığı için bağımsız adayla yönetiliyor. Başkan Ali Kocabıçak, ‘‘Belediyemizinin bütçesi = Gazenfer Bilge’’ diyor.
Bunları da Beğenebilirsiniz