« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Türkiye'nin golfte büyük başarısı

Dünyanın en prestijli organizasyonlarından biri olarak nitelendirilen Dünya Amatör Golf Şampiyonası 2012 yılında Türkiye'de yapılacak.

ÖVÜNÇ ÖZDEM - İSTANBUL / DHA
SON GÜNCELLEME

Türkiye ilk olarak İstanbul'da 1895 yılında kurulan ve o zamanki adı ile Constantinapole Golf Club olan, bugün ise İstanbul Golf Kulübü adını taşıyan kulübün kuruluşu ile golf sporuyla tanışmıştı.

1990'lı yılların başına kadar ise golf sporu Türkeyi için çok fazla anlam ifade etmeyen, ülkedeki belli bir kesimin haftasonu veya tatil günlerini değerlendirmek amacı ile kendilerini doğa ile başbaşa bıraktıkları bir aktiviteydi.

Sporun sadece futbol olmadığının farkında olan bazı medya kuruluşları ise bu sporun Dünya üzerindeki turnuvalarını belli zamanlarda da olsa Türk Spor severlerinin bilgisine sunuyordu. Ancak özellikle Antalya'da golfün gelişimi için atılan adımlar, yapılan tesisler golfün bir spor olduğunun anlaşılmasına katkı sağladı.

20 yıl önceye kadar Türkiye içinde bu sporu gerçek anlamda ve ciddi bir şekilde oynamak isteyenler ne tesis ne de rakip bulamıyorlardı. 1996 yılında kurulan Türkiye Golf Federasyonu bu sporun Türkiye'deki gelişimi için bir dönüm noktası oldu. Federasyon altında birleşmeye başlayan golfseverler artık turnuvalara katılabiliyor, Avrupa'da ve Dünya'da golfün hangi aşamalarda olduğunu takip edebiliyorlardı.

1996'dan bugüne geçen 12 yıllık sürede çok mesafe katedildi ve Türkiye Golf Federasyonu Başkanı Ahmet Ağaoğlu'nun da büyük katkısı ile 2012 Dünya amatör Golf şampiyonasını düzenleme hakkını elde etti.

DÜNYA GOLF ŞAMPİYONASI 2012 YILINDA TÜRKİYE'DE DÜZENLENECEK

Dünyanın en prestijli organizasyonlarından biri olarak nitelendirilen Dünya Amatör Golf Şampiyonası 2012 yılında Türkiye'de yapılacak.

İki yılda bir düzenlenen bu organizasyon için Avustralya'nın Adelaide kentinde yapılan oylamada Türkiye, Avusturya ve İtalya'yı büyük bir farkla geride bırakarak, organizasyonun ev sahipliğini yapma hakkı kazandı.

Türkiye, oylamaya katılan 92 üyeden 76'sının oyunu almayı başardı. Uluslararası Golf Federasyonu tarihinde ilk kez bir ülke, ilk adaylık girişiminden mutlu sona ulaştı. 1996 yılında kurulan Türkiye Golf Federasyonu bu organizasyonu alan en genç federasyon olarak ta tarihe geçti. Turnuvaya Antalya Belek'teki Cornelia Golf Kulübü, Gloria Golf Kulübü ve Antalya Golf Kulübü ev sahipliği yapacak. 2012 yılında gerçekleşecek organizasyona yaklaşık 100 ülkeden 100'e yakın sporcunun katılması bekleniyor.

Turnuvayı düzenleme hakkını yaptığı çalışmalarla Türkiye'nin kazanmasında büyük rol oynayan Türkiye Golf Federasyonu Başkanı Ahmet Ağaoğlu, bu tarihi kararla Türkiye'nin tanıtım açısından çok büyük bir fırsat yakaladığını belirtti.

Ağaoğlu, Dünya Amatör Golf Şampiyonası'nın golf sporunun olimpiyatları olarak kabul edildiğinin altını çizerek, "Her iki yılda farklı kıtalarda düzenlenen geniş kapsamlı bir turnuvadır. Yani her 12 yılda bir bir kıta bu organizasyona ev sahipliği yapıyor. Amerika kıtası Güney ve Kuzey olarak nitelendiriliyor. Sonuçta 2012 yılında Avrupa'da yapılacak olan organizasyonun ev sahibi Türkiye olacak.

AĞAOĞLU: "SON 10 YILDA TÜRK GOLFÜNÜN GELMİŞ OLDUĞU NOKTA, TÜM DÜNYA TARAFINDAN TAKTİR EDİLDİ"

2000 yılında son kez Avrupa'da oynandığında biz çok genç bir federasyonduk. O yıldan sonra İtalya adaylığını koymuştu 2012 için. Daha sonra biz de adaylığımızı koyma kararı vardık. İtalya ayrıca golf sporunda ağırlığı olan bir ülke. Ama biz son bir yıl içinde profesyonel bir şirketle anlaştık. Federasyonumuz içinden de bir grup oluşturarak golf federasyonun yer aldığı tüm ülkelere adaylığımız hakkında bilgiler verdik. Seçimin yapılacağı Avusturalya'ya yedi kişilik bir ekiple gittik ve çok sıkı bir çalışma içine girdik. 92 delegeyi çok yakın takibe aldık.

Seçim sonrası diğer adaylar İtalya'nın ve Avusturya'nın toplam oyunun üçe katlayarak bu organizasyonu düzenlema hakkı kazandık. Bana göre Antalya'da, Belek'ke bulunun tesislerimiz Avrupa'da bu şampiyonanın düzenlenmesi için en iyi konuma ve şartlara sahip. 15 gün sürecek olan böyle bir turnucayı çok iyi bir şekilde düzenleyeceğimize inanıyorum. Son 10 yılda Türk Golfünün gelmiş olduğu nokta, tüm dünya tarafından taktir edildi." dedi.

Ağaoğlu, yakalanan bu başarıya rağmen Türkiye'de golf sporunun hala yanlış anlaşıldığını ve farklı kitlelerin sporu olarak gösterildiğinini de kaydederek, "Biz Türkiye'de hala golfün çok ciddi bir spor olduğunu anlatamadık. Bizim bugün 5500 lisanslı sporcumuz var ve bu sayının 4500 18 yaş altında dar gelirli ailelerin çocukları. Biz golfü Türkiye'de daha geniş kitleler yaymaya çalışırken, bu sporun bazı kesimlere hitap ettiği ve farklı amaçlar doğrultusun kullanıldığı ifade ediliyor. Golfü üç beş zenginin sporu olarak değerlendirmek çok büyük haksızlık" ifadelerini kullandı.

Türkiye Golf Federasyonu Başkanı Ahmet Ağaoğlu Dünya Golf Federasyonu'na üye 136 ülkeyi önümüzdeki dört yıl içinde sürekli organizasyonla ilgili bilgilendirieceklerini ve 2012 ye kadar tüm hazırlıklarını tamalayacaklarını da sözlerine ekledi.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler