Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Türkiye'nin Gandi'si geliyor

  Planet
  24.05.2010 - 11:27 | Son Güncelleme: 24.05.2010 - 07:06

  CHP'deki tarihi kurultaya dünya basını da büyük ilgi gösterdi. Çok sayıda yabancı gazeteci tarafından da takip edilen kurultay, "Türkiye'nin Gandi'si geliyor" başlıklarıyla verildi.

  YABANCI AJANSLAR KURULTAYI BU FOTOĞRAFLARLA İZLİYOR

  Kılıçdaroğlu'nun CHP genel başkanlığına adaylığı, dış basında da büyük yankı uyandırdı. Birçok medya organı, Kılıçdaroğlu'na Gandi benzetmesi yaparken, bazıları da CHP'nin muhtemel yeni lideri için "yolsuzluk savaşçısı" tanımlaması yaptı.

  FINANCIAL TIMES: Türkiye'nin Gandi'si ana muhalefet lideri oluyor    

  Yolsuzluk karşıtı çalışmalarıyla bilinen ve fiziki özellikleriyle yumuşak tavrı yüzünden Türkiye’nin Gandi’si olarak tanımlanan CHP’nin eski meclis grup başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, bugün yapılacak kongre sonrasında ana muhalefetin başına geçecek.

  Kılıçdaroğlu’nun CHP’nin başına geçmesi, ana muhalefet partisinin gelecek yıl düzenlenecek seçimlerde iktidardaki AK Parti’ye alternatif olma umutlarını ateşleyecek gibi görünüyor.

  Kılıçdaroğlu, uzun süredir CHP’nin başkanı olan Deniz Baykal’ın video skandalından sonra istifa etmesinin ardından partinin liderliğine aday gösterildi.

  Baykal’ın CHP’den ayrılması, Türkiye siyasi tarihinde çok büyük bir yapısal değişiklik olarak gösteriliyor. Baykal, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulan partiye yaklaşık 20 yıl başkanlık yaptı.

  Laik ve merkez sol görüşlü birçok seçmen, son zamanlarda parti içinde kutuplaşmalara neden olan tavrından dolayı Baykal’ı eleştirirken, CHP liderinin işsizlik ve partinin seçimlerdeki başarısızlığının üzerine gitmek yerine, İslamcı ve laikler tartışmalarına yoğunlaşmasından rahatsızlık duyuyordu.

  THE ASSOCIATED PRESS: Türkiye'nin ana muhalefet partisi yolsuzluk savaşçısını yeni lideri olarak seçiyor


  Türkiye'nin ana muhalefet partisi CHP'nin uzun süredir lideri olan Deniz Baykal, video skandalının ardından istifa etti.

   

  Laiklik yanlısı Cumhuriyet Halk Partisi'nin Cumartesi günü yapılan kurultayında Kemal Kılıçdaroğlu'nun karşısına herhangi bir rakip çıkmadı.

   

  Sosyal güvenlik kurumunun eski başkanı olan 62 yaşındaki Kılıçdaroğlu, 2002 yılında meclise girmeden önce, kendini devlet içinde yapılan yolsuzlukları ortaya çıkarmaya adamıştı.

   

  Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki İslami kökenlere sahip AK Parti'den iki milletvekilinin yolsuzluklarını belgelerle kanıtlamış, bu milletvekilleri daha sonra görevlerinden istifa etmek zorunda kalmıştı.

  AFP: Türkiye'nin Gandi'si ana muhalefet lideri oluyor

  CHP’nin uzun süredir lideri olan Deniz Baykal’ın, internette yayınlanan bir videodan sonra görevinden istifa etmesinin ardından, partinin Genel Başkan Yardımcısı Kılıçdaroğlu, bu hafta başında yaptığı açıklamada Baykal’dan boşalan koltuğu devralmaya hazır olduğunu açıkladı. 

   

  Baykal, AK Parti'ye karşı modern Türkiye’nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün partisi CHP'nin liderliğini yapıyordu. 71 yaşındaki karizmatik tecrübeli politikacı partisi içinde güçlü bir liderlik sürmenin keyfini çıkardı ve hiçbir zaman karşısında ciddi bir rakip bulmadı.

   

  Türk basını, Hintli lidere benzerliğinden dolayı Kılıçdaroğlu’na Türkiye’nin Gandi’si lakabını taktı. Yolsuzlukla karalanmış bir politik sınıfın içinde alçakgönüllülük ve dürüstlük sembolü olarak kabul edilen Kılıçdaroğlu’nun memleketi, ılımlı Müslüman bir topluluk olan Alevilerin çoğunlukta olduğu Tunceli.

   

  Türkiye’nin yüksek tirajlı gazetelerimden Hürriyet’in köşe yazarlarından Mehmet Yılmaz, “CHP yeni bir imaja ve yeni bir lidere ihtiyaç duyuyor” dedi.

   

  Uzmanlar, son 20 yıldan beri iktidara gelemeyen CHP’nin 2011 seçimlerinde AK Parti’ye karşı ciddi bir rakip haline gelme şansının bulunduğunu ifade etti. Kılıçdaroğlu ise oyların yüzde 40’ını almayı umduklarını belirtti.

   

  2007’deki seçimlerde, AKP CHP’nin yüzde 21 oyuna karşılık seçmenlerden yüzde 47 oy kazanmıştı. Çarşamba günü yayımlanan bir ankete göre, Türklerin yüzde 32’si 2009 yılında Baykal tarafından öne çıkarılıncaya kadar tanınmayan Kılıçdaroğlu genel başkan olursa CHP’ye oy vereceklerini belirtti. Halk insanı olarak sunulan Kılıçdaroğlu, muhtaçların yararına çalışacağına söz verdi.

   


   

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı