Gündem Haberleri

  Türkiye'nin en büyük yanık tedavi merkezi

  Hürriyet Haber
  17.10.2008 - 11:05 | Son Güncelleme:

  Dicle Üniversitesi (DÜ) bünyesinde oluşturulan Türkiye'nin en büyük Yanık Tedavi Merkezinin 20 Ekimde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılacağı bildirildi.

  Rektör Yardımcısı Prof. Dr Aytekin Sır, daha önceki merkezlerinde 12 olan yanık tedavi yatağının yetersizliği nedeniyle hastaları Adana ve Gaziantep'teki merkezlere göndermek zorunda kaldıklarını söyledi.

  Bölgede yanık vakalarının oldukça fazla olduğunu, kışın özellikle çocukların üzerlerine kaynar su dökülmesi sonucu yandığını bildiren Sır, bu nedenle yeni merkez oluşturulmayı kararlaştırdıklarını kaydetti.

  YAKINLARI HASTAYI GÖRÜNTÜLÜ SİSTEMDEN İZLEYEBİLECEK

  Sır, Türkiye'de yanığın en çok olduğu bölgenin Güneydoğu Anadolu olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

  “Biz bu ihtiyaç nedeniyle yanık tedavi merkezi açtık. Ancak merkez yeterli değil. Yanığın yoğun bakımı da önemli. Burada enfeksiyonların azaltılabilmesi için özel bir sistem kurduk. Laminar Air Flow olarak tanımlanan sistem sayesinde enfeksiyon oranı 80'lerden yüzde 5'lere kadar indiriliyor. Yoğun bakım veya ameliyathane şartlarındaki hastaların enfeksiyon kapma riskini en aza indiren sistem. Merkezde toplam 32 yatağımız var. Bu yanık merkezi için büyük bir rakamdır. 8 yatak yoğun bakım, 24 yatak da normal yanık vakaları için ayrıldı.
  Yanık merkezinin tek başına açılması yeterli olmadığı için tedaviyi destekleyici, merkezin üst katında, 2 ameliyathanesi bulunan Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Kliniği de hizmete girecek. Bu merkezlerimize yoğun bir talebin olacağını düşünüyoruz. Merkez bölgeye olduğu kadar Türkiye'ye de hitap edebilecek nitelikte. Yapımı daha önce tamamlanan onkoloji binasının bir bölümü yanık tedavi merkezi olarak düzenlendi. Ayrıca merkezimizdeki hastaların enfeksiyon kapmamaları için hasta yakınlarının hastalarını görebilmeleri için görüntülü sistem oluşturdu.”

  Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sır, iki merkezin de, programda herhangi bir değişiklik olmadığı takdirde, DÜ'nün 2008-2009 akademik yılına başlaması dolayısıyla Diyarbakır'a gelecek olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından  20 Ekim'de açılacağını sözlerine ekledi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı