« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Türkiye'nin en büyük spor yatırımı Universiade

25. Dünya Üniversitelerarası Kış Oyunları (Universiade Erzurum-2011) için yapılan tesisler, Cumhuriyet tarihinin tek bir organizasyon için en büyük spor yatırımı olarak görülüyor.

A.A.
SON GÜNCELLEME
27 Ocak-6 Şubat tarihleri arasında Erzurum'un ev sahipliğinde düzenlenecek Universiade Erzurum-2011 için yapılan tesisler, 5 buz sporları salonu, 3 kayak merkezi ile bir kayakla atlama tesisi, bir stadyum ve Oyunlar Köyü'nden oluşuyor.
Tesislerin özellikleri ana hatlarıyla şöyle:

Konaklı Kayak Merkezi

Şehir merkezine 17 kilometre uzaklıkta bulunan kayak merkezi, 460 hektar arazi üzerine kurulu. Kayak merkezinin içindeki 62 hektarlık pist, oyunlar zamanında suni karla kaplanacak. Saatte 8 bin kayakçıya hizmet verebilecek merkezde hizmet binası, kafeterya, bakım binası ile sporcu ve ziyaretçilerin günübirlik ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik kayak kiralama, satış, gişe hizmetleri, yemekhane, dinlenme ve servis üniteleri bulunuyor.
Merkez, Erkekler Süper Büyük Slalom Pisti, Erkekler Büyük Slalom Pisti, Erkekler Slalom Pisti, Bayanlar Süper Büyük Slalom Pisti, Bayanlar Büyük Slalom Pisti ve Bayanlar Slalom Pisti'nden oluşuyor. Merkezde, 2 bin 208 araç ve 12 otobüs için park alanı bulunuyor. Tesislerde 15 personel çalışıyor.

Palandöken Kayak Merkezi

Şehir merkezine 4 kilometre uzaklıkta 3 bin 271 metre rakımda bulunan Palandöken Kayak Merkezi'nde 5 telesiyej, 1 teleski, 2 baby lift, 1 gondol lift, kafe binası, bakım binası ve Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü binası bulunuyor.
Merkezde, snowboard ve serbest stil kayak yarışları yapılacak.

Kandilli Kayak Merkezi

160 hektar arazi üzerine kurulan merkez, oyunlarda biatlon ve kayaklı koşu müsabakalarına hizmet verecek. Şehir merkezine 36 kilometre uzaklıktaki merkezde pistlerin bin 713-bin 767 metre arasında değişiyor.
346 araçlık açık otoparkı bulunan merkezde yurt, hizmet, yarış idare ve bakım binaları ile kuzey disiplini deposu, kontrol binası ve biatlon deposu yer alıyor.

Kayaklı koşu tesisi, 2,5 kilometre, 3,75 kilometre ve 5 kilometre mavi ve kırmızı pist ile iki sprint pistine ilaveten kayaklı koşu stadyumu, yarışma sevk ve idare binası, her bir takım için wax kabinleri, kayak test alanı, ısınma alanı, seyirci alanı, VIP çadırı, medya ve park alanından oluşuyor.

Biatlon pisti ise 2 kilometre, 2,5 kilometre, 3 kilometre, 3,3 kilometre ve 4 kilometre kayaklı koşu pistine ilaveten standart 30 elektronik hedef sisteminden meydana geliyor. Pistte ayrıca 150 metre ceza turu parkuru, start/finiş alanı ve bin 500 kişilik seyirci alanı bulunuyor.

Kiremitliktepe Kayakla Atlama Tesisi

Palandöken Kayak Merkezi'nin kuzeyinde ve Oyunlar Köyü'nün güneyinde bulunan tesis, Kiremitlik tepe mevkisinde yer alıyor. K125 ve K95 yarışmaları için 2 atlama kulesi ve 2 atlama rampası bulunan tesiste, 3 adet K65, K40 ve K20 antrenman rampaları da yer alıyor. Kuleler, sponsoru olan Türk Telekom'un adını taşıyor.

Oyunlar Köyü

Erzurum Atatürk Üniversitesi ve Kredi Yurtlar Kurumu Yerleşkesi içinde yer alan Oyunlar Köyü, kent merkezine 3 kilometre, havaalanına ise 11 kilometre mesafede yer alıyor. Oyunlar Köyü, karma, uluslararası ve konaklama alanı olmak üzere 3 ana bölümden oluşuyor.

Karma alanda, medya alanı, bowling ve bilardo salonları, eğlence merkezi, ulaşım terminal alanı, iki market, pastane, sinema, bankalar ve ATM'ler yer alırken, uluslararası alanda akreditasyon merkezi, takım kaptanları ve delegasyon başkanları toplantı binasından oluşuyor. Konaklama alanı ise konaklama blokları, Oyunlar Köyü yönetim binası, alışveriş merkezi, yemekhane, bayrak alanı, spor salonu, depo ve wax odası ve silah deposundan meydana geliyor.

Cemal Gürsel Stadyumu

Gençlik ve Spor Kampüsü mevkisinde bulunan 20 bin seyirci kapasiteli Cemal Gürsel Stadyumu, 12 bin 500 metrekarelik kapalı alana ve 110x75 metre çim sahaya sahip. Stadyumda basın ve enformasyon merkezinde uluslararası yayın merkezi ve ana basın merkezi ile basın akreditasyon merkezi, atletizm salonu ve kulüp odaları bulunuyor.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler