Türkiye'nin en büyük kargo uçağı

AA
11.10.2011 - 16:24 | Son Güncelleme:

Türkiye'nin en büyük kargo uçağı Boeing 747-400, My Cargo'nun filosuna katıldı.

Uçağın hizmete girmesi dolayısıyla İstanbul Uluslararası Sabiha Gökçen Havalimanı myTECHNIC Uçak Bakım ve Onarım Tesisi'nde tören düzenlendi.
Törende konuşan My Cargo Murahhas Azası Yavuz Çizmeci, Türkiye'nin son 10 yılda hava kargo taşımacılığında büyük hamleler yaptığını belirterek, “10 yıl önce sadece 40 ton kapasitesi olan Türkiye hava kargo filosu bugün 1000 ton kapasiteyi aştı. Bu hızlı gelişme süreci artık Türkiye'ye 747-400 uçağının gelmesini gerektiriyordu. Biz de gereğini yaptık” dedi

Dünyada havacılığın en hızlı geliştiği ülkelerden biri olan Türkiye'de hava kargo filosunun da bu büyümeye ayak uydurduğunu dile getiren Çizmeci, dünya sivil havacılığının Türkiye'yi artık dünyanın parlayan yıldızı olarak gördüğünü kaydetti.

"İKİNCİSİ DE GELECEK"

Çizmeci, artık yolcu sektöründe yaşanan gelişmenin hava kargo sektöründe de yaşandığını gördüklerini ifade ederek, “Avrupa'da bu büyüme oranıyla rakipsiz olan Türkiye, bu uçakla yeni bir aşamaya geçiyor. Bu uçak dünyadaki en büyük hava kargo uçaklarından bir tanesi. Önümüzdeki günlerde Boeing 747-400 uçağının ikincisi de gelecek. Filomuz gelecek on ay içinde 4 adet 747-400 Boeing kargo uçağına sahip olacak” diye konuştu.

Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Konsolosluğu Ticari Ateşesi Li Jiang da, Çin ve Türkiye arasında son yıllarda gelişen ekonomik ilişkilere değinerek, kısa bir gelecek içinde Çin'in Türkiye'nin en büyük dış ticaret ortağı olacağını dile getirdi.

Li Jiang, Çin firmalarının Türkiye'de yatırım yapmalarının bir tesadüf olmadığını ve Türkiye'nin bölgede çok önemli bir ülke olduğunu, ekonomisinin de çok sağlam temeller üzerine oturduğunu dile getirdi.

HNA Grup temsilcisi Zhang Youqiang ise, HNA'nın Türkiye'de ikinci büyük yatırımı olan ACT Havayolları My Cargo ortaklığının geleceğinin çok parlak olacağını ifade ederek, Çin'in Türkiye'ye ve Türkiye üzerinden Avrupa ve Afrika kıtasına uzanan hava kargo hattının merkezinde ACT Havayolları'nın olacağının ve bu gelişmenin Türkiye'nin önemli bir lojistik merkez olmasına katkı sağlayacağının altını çizdi.

Törende konuşmaların ardından Boeing 747-400 tipi kargo uçağı basın mensuplarına tanıtıldı. 114 ton yük kapasitesiyle Türk havacılık filosundaki en büyük uçak olma özelliğine sahip Boeing 747-400 tam kapasite ile 10 saat uçabiliyor. My Cargo, 23 Ekim'de Formula 1'in tüm araçlarını, Boeing 747-400 ile Malezya'dan İspanya'ya taşıyacak.

My Cargo ayrıca, Boeing 747-400 ile Çin-Türkiye, Çin-Amerika ve Çin-Afrika arasında ticari taşımacılık yaparak kıtaları birbirine bağlamayı hedefliyor.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı