« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Türkiye'nin badmintondaki gururu Neslihan

27 Temmuz'da İngiltere'de başlayacak olan Londra Olimpiyat Oyunları'nda Türkiye'yi badmintonda Neslihan Yiğit temsil edecek.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Wembley Arena'da 28 Temmuz'da başlayıp 5 Ağustos'a kadar sürecek badminton müsabakalarında, 86'sı erkek, 86'sı kadın toplam 172 sporcu mücadele edecek.

Badmintonda favori olarak gösterilen Çinliler'i, Güney Kore, Malezya ve Endonezyalılar'ın zorlayabileceği belirtiliyor.

Çin, Pekin-2008'de badmintonda verilen 5 altın madalyadan 3'ünün sahibi olmuştu.

Türkiye'yi badmintonda Neslihan Yiğit temsil edecek.

-Badminton-

Giderek dünya genelinde yaygınlaşan ve özellikle Asya ülkelerinde popüler olan badminton, 2 veya 4 kişi tarafından oynanıyor. Karşılaşmalar tek erkekler, tek kadınlar, çift erkekler, çift kadınlar ve karışık çiftler kategorilerinde yapılıyor. Puan almak için topu, tekler ve çiftler için farklı ölçülere sahip olan sahanın rakip tarafına düşürmek gerekiyor.

15 puan alan seti galip bitiriyor, tek bayanlarda ise set 11 puana ulaşılınca bitiyor. 2 set alan maçı kazanıyor. Saha ölçüleri, tek erkekler ve bayanlar müsabakaları için 13.4x5.18 metre, çiftler müsabakaları için ise 13.4x6.1 metre.
Saha, 1.55 metre yüksekliğinde bir file ile 2 eşit alana ayrılmış durumda. Oyunda kullanılan tüytopun ağırlığı 4.74-5.5 gram, ancak bu hafifliğine rağmen hızı saatte 300 kilometreyi geçebiliyor. Badminton kuralları, 1 file ve 11 çizgi hakemi tarafından kontrol ediliyor.

-Tarihi-

Beaufort Dükü'nün “Badminton Sarayı” adını taşıyan konutunda oynandığı ve adını buradan aldığı söylenir. Çin, Japonya, Hindistan ve Tayland'da en az 1000 yıldır bilinen badminton, 1860'lı yıllardan sonra yavaş yavaş şu anki formuna oturtuldu.

Uluslararası Badminton Federasyonu (IBF) Kanada, Danimarka, İngiltere, Fransa, İrlanda, Hollanda, Yeni Zelanda, İskoçya ve Galler'in katılımıyla 1934 yılında kuruldu. Badminton, Olimpiyat Oyunları'na 1992'de Barcelona'da dahil edildi.


Bunları da Beğenebilirsiniz