Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Türkiye'nin Avrupa Birliği'nde yeri yok

  Huffington Post
  23.12.2009 - 00:24 | Son Güncelleme:

  Ortodoks Hıristiyanların lideri Fener Rum Patriği Bartolomeos’un Türkiye’de yaşayan Rumlarla ilgili açıklamaları gündeme bomba gibi düştü. Michael Huffington, Bartolomeos’un sözleri üzerinden Türkiye’nin Avrupa’nın bir parçası olmadığını savundu

  Kendisi de Ortodoks olan Huffington’a göre Bartolomeos’un sözleri Türkiye’de inanç özgürlüğüne getirilmiş dürüstçe bir eleştiriydi. Bartolomeos’u Katolik Kilisesi’nin Papasıyla karşılaştıran Huffington buna karşın Patrik’in doğduğu ülkede ikinci sınıf vatandaş muamalesi gördüğünü belirtti.

   

  Fener’de küçücük bir alan kaplayan Patrikhane’nin defalarca tehdit edildiğini ve dolayısıyla etrafının dikenli teller ve güvenlik kameralarıyla çevrili olduğunu ifade eden Huffington, Türkiye’de 1900’lerin başında 2 milyon olan Rum nüfusunun bugün 4 bine indiğini hatırlattı.

   

  Geçtiğimiz 20 yılda Türkiye Avrupa Birliği’ne girmek için çok çaba sarf etti. ancak Huffington Türkiye’nin coğrafi, etnik, kültürel ve dini yapısı göz önünde bulundurulduğunda Avrupa’nın bir parçası olmadığını savundu.

   

  Ancak Türkiye ABD’nin askeri müttefiki ve Washington Türkiye’nin Rusya ve İran’ın etki alanına girmesini istemiyor. Dolayısıyla özellikle George W. Bush döneminde ABD hükümetleri AB nezdinde Türkiye’nin üyeliği için lobi yapmayı sürdürüyor.

   

  Türkiye’yi 1970’lerde ve 1980’lerde ziyaret ettiğini ifade eden Huffington o günden bu güne ülkede önemli değişiklikler olduğunu belirtti. Kendi hatıralarında İstanbul ve Ankarada çarşaflı kadınlar olmadığını belirten yazar, Bartolomeos’un 60 Minutes röportajı sırasında gösterilen Türkiye manzaralarında bu sahnelerle karşılaştığını ifade ederek “Türkiye İran’a mı dönüşüyor?”diye sordu.

   

  Türkiye’nin bugünkü halinin AB’ye ilk başvurduğu dönem olan 1987’deki halinden de farklı olduğunu ifade eden Bartolomeos, eğer AB’ye girişe izin verilmiş olsaydı Türkiye’nin bir Truva atı etkisi yapacağını belirtti: “Müslüman kültürü Hıristiyan ve laik Avrupa’yı fethedecekti.”

   

  Bugün Türkiye sınırları içinde diğer dinlerin hoş karşılanmadığını ve korunmadığını ifade eden Huffington, Türkiye’de Hıristiyan din adamlarının halkın içine kilise kıyafetleriyle çıkmadığını, çünkü bu durumda kendilerini rahatsız hissettiklerini belirtti.

   

  “Bu bizim Batı’da alışkın olduğumuz din özgürlüğü değil” diyen Huffington Fransa ve diğer Avrupa ülkelerinin Türkiye’nin AB’ye girişiyle ilgili kaygıları olmasının haklı bir tepki olduğunu belirtti. “Eğer Türkiye AB’ye kabul edilse ülkedeki radikal İslamcılar Avrupa’nın her yerinde rahatça dolaşabilecekti ve bu bir güvenlik kabusu olacaktı” diyen Huffington Bartolomeos’un “çarmıha gerilmiş gibi hissediyorum” bu durumun Türkiye’de çok uzun zamandır devam ettiğini savundu.

   

  Türkiye’deki Rum sayısındaki azalmayı buna kanıt gösteren Huffington, eğer Patrik gitmek isterse kendisini kabul edecek pek çok farklı ülke olduğunu belirterek, bir sonraki Patrik’in Türk vatandaşı olması zorunluluğunu sorguladı.

   

  Patrikhanenin istenmediği bir ülkede kalmasının anlamsız olduğunu savunan Huffington, Patrikhane’nin başka bir ülkeye taşınması için bütün Ortodoks Hıristiyanların desteğini istedi.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı