Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Türkiye'nin askeri gücüne güveniyoruz

  Hürriyet Haber
  25 Ocak 2002 - 14:38Son Güncelleme : 25 Ocak 2002 - 14:38

  Fransa Savunma Bakanı Alain Richard, Afganistan'daki Uluslararası Güvenlik Destek Gücü (ISAF) ktasının İngiltere'den sonra Türkiye'ye geçmesine ilişkin tercihin Türk yetkililerce yapılması gerektiğini belirterek, ''Biz Türkiye'nin bu görevi devralacak askeri gücüne ve komuta kapasitesine güveniyoruz'' dedi.

  Ankara'ya yaptığı resmi ziyaretin ardından Esenboğa Havalimanı'nda basın toplantısı düzenleyen Richard, ISAF komutasının İngiltere'den sonra Türkiye'ye geçişine ilişkin açıklamasının hatırlatılması üzerine, bu açıklamayla Türkiye'nin seçimini etkilemek istemediğini, Türkiye'nin komutanlığı almaya hazırlıklı olduğunu ifade ettiğini söyledi.

  Üç hafta önce yaptığı açıklamanın aksini söylemediğini belirten Richard, ''Bu tercih Türk yetkililerce yapılmalı'' dedi ve ''Türkiye'nin bu görevi devralacak askeri gücüne ve komuta kapasitesine güvendiklerini'' belirtti.

  Türkiye'nin ISAF'a komuta etmeye karar vermesi halinde, Fransa'nın Afganistan'da istikrarın sağlanmasında ve ülkenin yeniden yapılanmasında işbirliği yapmaya hazır olduğunu söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı