Gündem Haberleri

GÜNDEM

  'Türkiye'nin AB üyeliği İslam dünyası ile köprü olur'

  A.A.
  05 Ağustos 2006 - 15:10Son Güncelleme : 05 Ağustos 2006 - 15:10

  AB Komisyonunun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn, Türkiye'nin AB üyeliğinin, Birlikle İslam dünyası arasında köprü işlevi görebileceğini söyledi.

  Rehn, Fin gazetelerine yaptığı açıklamada, ılımlı ve demokratik bir Türkiye'nin Avrupa için stratejik öneme sahip olduğunu, Türkiye'nin giriş kriterlerini yerine getirmesi halinde Birliğe girmesine izin verilmesi gerektiğini belirterek, Ortadoğu'daki savaşın Türkiye'nin AB'ye girmesinin önemini desteklediğini kaydetti.

  Olli Rehn, “Türkiye ile müzakerelerin önemi, Lübnan'daki çatışmanın ışığı altında arttı, çünkü Türkiye ılımlı bir İslam toplumu ve laik demokratik bir ülke. Türkiye, üyelik gereklerini yerine getirirse Avrupa ile İslam dünyası arasında çok daha güçlü bir köprü olabilir” diye konuştu.

  AB Komisyonunun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn, Türkiye'nin büyüklüğü veya stratejik önemi nedeniyle üyelik kriterleri konusunda rehavete kapılacağını düşünmek için bir neden olmadığını ifade ederek, tarafların sorumluluklarını ciddiye alması ve taahhütlerine bağlı kalmasının zorunluluğunu dile getirdi.

  Olli Rehn, ayrıca üyelik müzakerelerine başlamanın, otomatik olarak Türkiye'nin veya Hırvatistan gibi başvuru yapan Balkan ülkelerinin üyeliğiyle sonuçlanmak zorunda olmadığını belirterek, “Bu ülkelerin bugün ya da yarın üye olacaklarını söylemiyorum, ancak AB, orta veya uzun vadede üyelik olasılığına bağlıdır” dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı