Dünya Haberleri

    Türkiye'nin AB üyeliği aralıkta gözden geçirilecek

    ANKA
    27.04.2009 - 10:05 | Son Güncelleme:

    Kuzey Avrupa ülkelerinden İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt, ülkesinin, Temmuz ayından itibaren AB dönem başkanlığını devralacağına işaret ederek, Türkiye’nin AB üyelik sürecinin gözden geçirilmesinin Aralık ayında yapılacağını söyledi.

    Carl Bildt, Güney Kıbrıs’a gerçekleştirdiği ziyaret çerçevesinde Rum Politis gazetesine verdiği söyleşide ülkesinin Temmuz ayından itibaren AB dönem başkanlığını devralacağına işaret ederek, Türkiye’nin AB üyelik sürecinin gözden geçirilmesinin Aralık ayında yapılacağını söyledi.

    Buna karşın, Bildt, Politis'in, Türkiye'nin limanlarına Rumlara açmasına ilişkin Ek Protokol'u kastederek “Türkiye’nin Aralık ayına kadar AB’a karşı üstlendiği yükümlülükleri yerine getirmemesi durumunda tedbirlerin alınıp alınmayacağı” şeklindeki sorusu üzerine dönemde durumun ne olacağını bekleyip görmek gerekeceğini, doğal olarak değerlendirmenin yapılması gerektiğini söyledi.

    -DEĞERLENDİRMEYİ KOMİSYON YAPACAK, KARARI KONSEY ALACAK-

    İsveç Dışişleri Bakanı Bildt ayrıca değerlendirmenin Avrupa Komisyonu tarafından yapılacağını, daha sonra siyasi kararların alınacağı Avrupa Konseyi’ne geleceğini de kaydetti. Bildt Türkiye’nin AB üyelik sürecinin değerlendirilmesinin ertelenmesi olasılığı bulunmadığını, değerlendirmenin yapılacağından kuşku duyulmaması gerektiğini de söyledi.

    -İSVEÇ ENERJİ BAŞLIĞI İÇİN ÇABA GÖSTERECEK-

    ABHaber’e göre, Bildt, söyleşide Türkiye’nin “Enerji” başlığının açılması konusunda İsveç dönem başkanlığının, AB’daki ortaklarıyla ve de tepki gösteren özellikle Güney Kıbrıs’la istişarelerde bulunmayı arzuladığını da belirtti.

    Bildt, Kıbrıs'ta çözüm Türkiye'nin stratejik çıkarına olduğunu da savunurken de sorunun çözümünün Türkiye’nin AB üyelik sürecini kolaylaştıracağını da söyledi.

    “İsveç’in Temmuz ayında dönem başkanlığını üstlenmesiyle Kıbrıs sorununun çözüm sürecine ilişkin olarak somut girişimleri ileriye götürmeyi düşünüp düşünmediği” sorusuna karşılık Carl Bildt, böyle bir şeyi hedeflemediklerini, müzakerelerin, tarafların kendileri tarafından yürütülmesine inandıklarını söyledi. Bildt, BM’nin müzakerelerde yardımcı role sahip olduğunu, ayrıca AB’ın da teknik konularda yardım ettiğini ifade etti.
    Etiketler:
    

    EN ÇOK OKUNAN HABERLER

      Sayfa Başı