Gündem Haberleri

  Türkiye'den zeytin dalı uzattı

  Hürriyet Planet
  26.01.2012 - 13:13 | Son Güncelleme:

  Iraklı Şii lider Seyyid Ammar El Hekim, Irak parlamentosunu boykot eden Sünni destekli Irakiye Bloku'na seslendi.

  Ankara'da Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile bir araya gelen Irak İslam Yüksek Konseyi Başkanı El Hekim, görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, "Irakiye'yi parlamentoya davet etmek istiyorum. Adil taleplerini değerlendireceğimizi ve gereken neyse yapacağımızı söylüyoruz" diye konuştu.

  Irak'ta mezhebe dayalı bir yönetimin sürdürülmesinin mümkün olmadığını ifade eden El Hekim, bütün etnik ve kültürel farklılıkları kucaklayacak bir yönetime ihtiyaç olduğunu belirterek, çalışmalarının da bu yönde devam ettiğini söyledi.

  Irak'taki Şii-Sünni gerilimi, geçtiğimiz ay Şiilerin önderliğindeki hükümetin, Sünni Cumhurbaşkanı Tarık El Haşimi hakkında tutuklama emri çıkartmasının ardından yükselmişti.

  Teröre destek vermekle suçlanan Cumhurbaşkanı Yardımcısı, Kuzey Irak’a sığınmak zorunda kalırken, Haşimi liderliğindeki Irakiye Bloku parlamentoyu ve kabine oturumlarını boykot etme kararı almıştı.

  "TÜRKİYE'NİN MEZHEBİ YAKLAŞIMI OLMAZ"

  Basın toplantısında konuşan Davutoğlu ise Türkiye'nin bölgesinde hiçbir zaman herhangi bir etnik ya da mezhebi yaklaşımı olmadığını ve olmayacağını belirterek, "Sünnisiyle, Şiisiyle, Hıristiyanıyla, Arabıyla, Kürdüyle, Türkmeniyle bütün Iraklıların birlikte yeni ve güçlü bir Irak inşa etmeleri bölge için büyük günlerin habercisi olacaktır" dedi.

  El Hekim, Davutoğlu'yla görüşmesinin ardından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edildi.

  El Hekim, Ankara'daki temasları kapsamında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile de bir araya geldi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı