Dünya Haberleri

  Türkiye'den Tayland'a kınama

  hurriyet.com.tr
  09.07.2015 - 13:29 | Son Güncelleme:

  Şincan Uygur Özerk Bölgesi'nde yaşanan baskılardan kaçan Uygur Türklerinin sığındıkları Tayland'dan Çin’e iade edilmesine Türk Dışişleri’nden kınama geldi. Tayland hükümeti bugün, ülkede bulunan Uygurların Çin'e iade edildiğini açıklamıştı.

  Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Dairesi Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:

  "Tayland’da gözaltında bulunan 115 Uygur Türkü soydaşımızın kendi istekleri ve hür iradeleri hilafına üçüncü bir ülkeye gönderilmesini büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz.

  Geri göndermeme ilkesi, 1951 tarihli Mültecilerin Hukuki Statülerine İlişkin Sözleşme ile 1984 tarihli İşkence ve Diğer Zalimane, Gayri İnsani veya Küçültücü Muamele veya Cezaya Karşı Sözleşme'de açıkça düzenlenen, yalnızca mülteci veya benzeri statüdeki kişiler için değil sınırdışı veya iade edilme gibi zorla geri gönderme hallerinde de yaşam hakkı ihlali veya işkence görme riski olan herkes için geçerli temel bir uluslararası hukuk ilkesidir.

  Tayland ve ilgili uluslararası kuruluşlar nezdinde yaptığımız müteaddit girişimlere rağmen, Tayland Hükümetinin uluslararası insani hukuka da aykırı bu davranışını kınıyoruz.

  Soydaşlarımızın akıbeti, ülkemizce ve uluslararası toplum tarafından yakınen ve dikkatle izlenmeye devam edilecektir."

  TAYLAND UYGUR TÜRKLERİNİ ÇİN’E TESLİM ETTİ

  Türkiyeden Taylanda kınama TAYLAND FAHRİ KONSOLOSLUĞUNA SALDIRI

  Etiketler: cin , uygur türkleri
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı