Dünya Haberleri

DÜNYA

  Türkiye'den tarihi Kıbrıs kararı

  Hürriyet Haber
  31 Mart 1998 - 00:00Son Güncelleme : 31 Mart 1998 - 00:01

  AB ile Rum kesiminin üyelik müzakerelerine başlamasına 24 saat kala, Lefkoşa'ya gelerek gövde gösterisi yapan ve savaş olasılığından söz eden Dışişleri Bakanı Cem, ‘KKTC isterse, Türkiye ile bütünleşebilir’ diyerek, Denktaş‘ın ilk kez geçen hafta ortaya attığı TC-KKTC federasyonu tezine yeşil ışık yaktı.

  Kıbrıs Rum Yönetimi ile bugün tam üyelik müzakerelerine oturmaya hazırlanan Avrupa Birliği'ne (AB), Türkiye ve KKTC'den çok sert tepki geldi. Türkiye, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın geçen hafta ilk kez dile getirdiği ‘Türkiye- Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Federasyonu’ önerisine yeşil ışık yaktı. Türkiye ayrıca, AB'nin tavrının Kıbrıs'ta savaşa yol açabileceği uyarısında bulundu.

  GÖVDE GÖSTERİSİ

  - Üyelik müzakerelerinin başlamasına 24 saat kala, beraberinde kalabalık bir heyet ve çok sayıda gazeteciyle dün KKTC'ye gelen Dışişleri Bakanı Cem, AB'nin tavrına karşılık, ilk kez ‘savaş olasılığı’ndan söz etti. Cem, Türkiye-KKTC federasyonu olasılığını da, şu sözlerle dile getirdi: ‘KKTC’nin bağımsız bir devlet olarak yaşamasını istiyoruz. Ama her zaman şu güvencenizin bilincinde olun: mecbur kalırsanız, baskı ve zulüm sizi mecbur ederse, bilin ki Türkiye ile bütünleşme tercihi de sizin ellerinizdedir. Türkiye ile bütünleşmek kararı ve imkanı da her zaman ellerinizdedir. Bu, sizin en büyük güvencenizdir.'

  TARİHİ MESAJLAR

  - İsmail Cem, basın toplantısında dünyaya artık gerçekleri görme çağrısı yaparak şu tarihi mesajları verdi:

  - Türkiye ve KKTC halklarına:

  Önemli günlerin arifesindeyiz. Kendinizi güvencede hissedin. Yunanistan ile Kıbrıs Rumları arasında hangi askeri anlaşma varsa, hangi savunma doktrini yürülükteyse, bu, Türkiye ve KKTC arasında da fiilen mevcuttur. Bir kez daha ateşin sınavından geçeceğiniz günler, hem sizi, hem de bizi beklemektedir. Hangi zorluklar altında olursa olsun, sizin yanınızdayız.

  - Yunanistan ve Rum kesimine:

  KKTC'ye yönelik tahrik ve saldırılar, artık doğrudan doğruya Türkiye'ye yöneltilmiş demektir. Dost-düşman, bunu böyle bilsin.

  - AB'ye:

  Rum Yönetimi'ne, Kıbrıs'ın tümü adına müzakere edebilir sıfatı vermeniz Doğu Akdeniz'de çok tehlikeli olabilecek bir tırmanışın ilk adımıdır. Vakit çok geç olmadan, Ada'da savaşın yolları Rumlarca döşenmeden, AB'yi atacağı adımları yeniden değerlendirmeye çağırıyoruz.

  - Dünyaya:

  Yunan Dışişleri Bakanı Pangalos, ülkesinin Kıbrıslı Türkleri bir azınlık olarak gördüğünü, 23 Mart'ta CNN'den tüm dünyaya açıkladı. Bu sözleri Pangalos'a Allah söyletti. Bu sözler hala gaflet uykusunda olanları uyandırmalıdır. Anlamayanlar anlasın, görmeyenler görsün.

  DENKTAŞ : TAM BÖLÜNME

  - KKTC Cumhurbaşkanı Denktaş da ‘Halkımız Sayın Bakan’ın bu sözlerini evlerine duvarlarına assın ve evinden Türkiye'ye dua ederek çıksın' ifadesini kullandı. Rumların bugüne kadar Kıbrıs'ta attıkları her adımın Ada'yı bölünmeye götürdüğünü kaydeden Denktaş, ‘Devam ediniz. Netice tam bölünmedir. AB de, Kıbrıs’ın tam bölünmüşlüğüne yardımcı oluyor. Tarihi bir gün yaşıyoruz. Bugün, Anavatanın Rum ve Yunan'a, ‘KKTC’ye dokunursanız, Türkiye'ye dokunursunuz' dediği gündür' diye konuştu.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı