Dünya Haberleri

DÜNYA

  Türkiye'den Lübnan'a yeni yardım

  ANKARA (A.A)
  02 Ağustos 2006 - 15:09Son Güncelleme : 02 Ağustos 2006 - 15:10

  Türkiye, Lübnan ile İsrail arasında krizin başlangıcından bu yana, Lübnan halkına yönelik insani yardımlarını sürdürüyor.

  Dışişleri Bakanlığının konuya ilişkin bilgi notunda, Bakanlığın ilgili kurum ve kuruluşlarla temas halinde olduğu, bu çerçevede bir hazırlık ve değerlendirme toplantısının yapıldığı belirtildi.

  Başbakanlık Türkiye Acil Durum Yönetiminin (TAY) gıda malzemesi temin edilebilmesi yolunda ilgili firmalarla temas halinde bulunduğu, bu çerçevede Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora'nın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a muhatap mektubunun ekinde yer alan listede kayıtlı taleplere koşut olarak reçel, pirinç, toz şeker, kuru fasulye, kırmızı mercimek, nohut, bebek bisküvisi ve bebek maması üzerine yoğunlaştığı, bunları tedarik edecek firmalarla temas kurduğu ve satın alma aşamasına geldiği, toplantıda teyit edildi. TAY, söz konusu yardımın 5-6 Ağustos itibariyle gönderilmeye hazır olmasının planlandığını bildirdi.

  Öte yandan, Türk Kızılayı, çocuk maması, gıda, ilaç ve mutfak setinden oluşan yaklaşık 595 bin YTL tutarındaki insani yardım paketini 28 Temmuzda Lübnan Kızılhaçına teslim etti. Kızılayın mutfak seti, karyola, muhtelif gıda ürünleri ve temizlik malzemesinden oluşan 8 TIR'lık ikinci bir yardım operasyonunun başlatılması öngörülüyor.
  Bilgi notunda, sivil toplum örgütlerinin de muhtelif yardım çalışmalarında bulunduğu, bu çerçevede Deniz Feneri Derneğinin 25 Temmuzda 152 bin YTL tutarında gıda ve ilaç, 29 Temmuzda da toplam değeri 98 bin YTL olan 3 bin 269 adet battaniyeyi Lübnan'a gönderdiği kaydedildi.

  Türk Böbrek Vakfı ve Diader isimli diyaliz derneği, Lübnan'a bin seans diyaliz yapacak miktarda hemodiyaliz malzemesi bağışlanmasını ve 30 kronik böbrek hastası çocuğun 3 hafta süreyle tedavilerinin ücretsiz yapılmasını kararlaştırdı. Bilgi notunda, söz konusu hemodiyaliz malzemesinin 29 Temmuzda Mersin'den Beyrut'a gönderildiği bildirildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı