Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Türkiye'den Lübnan'a 1.2 milyon dolarlık yardım

  ANKARA (A.A)
  07 Ağustos 2006 - 12:58Son Güncelleme : 07 Ağustos 2006 - 12:58

  Türkiye, Ortadoğu'daki gelişmeler çerçevesinde Lübnan halkına toplam 1.2 milyon ABD Doları tutarında insani yardımda bulunacak.

  Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Türkiye'nin Ortadoğu'daki krizin başlangıcından itibaren muhtaç durumda olan Lübnan halkına insani yardımda bulunması yolunda gerekli çalışmaları süratle yürüttüğü belirtilirken, şöyle denildi:
  “Bu çerçevede, hükümetimizce Lübnan'a 1 milyon ABD Doları, Lübnanlı sığınmacıların ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla da Suriye'ye 200 bin ABD Doları olmak üzere toplam 1.2 milyon ABD Doları tutarında bir yardımda bulunulması kararlaştırılmıştır. Toplam 150 ton pirinç, 200 ton toz şeker, 100 ton kuru fasulye, 150 ton kırmızı mercimek, 150 ton nohut, 50 ton reçel, 50 ton bebe bisküvisi ve 50 ton çocuk mamasından oluşan karma gıda yardımının TIR'lara yükleme işi başlamış olup, yardımın bu hafta içinde yola çıkarılması öngörülmektedir.”

  Öte yandan, Türkiye Kızılay Derneği Genel Müdürlüğünün de, Lübnan'a yönelik yaklaşık 384 bin ABD Doları tutarındaki ilk parti yardımı takiben, daha kapsamlı bir yardım operasyonu daha başlattığı kaydedildi.
  Bu çerçevede 1.165.967 ABD Doları tutarındaki insani yardım malzemesini taşıyan 13 TIR'lık Türk Kızılay'ı konvoyunun, 6 ağustosta Daboussiye (Suriye)/ Abboudiye (Lübnan) sınır kapısından geçmiş ve aynı gün yardım malzemesini Trablus'ta Lübnan Kızılhaçına teslim ettiği bildirildi.

  Suriye'ye yerleşen Lübnanlı sığınmacıların acil ihtiyaçlarının karşılanabilmesi bakımındansa yaklaşık 123 bin ABD Doları tutarındaki 5 TIR insani yardım malzemesinin de 6 ağustosta Suriye Kızılayına teslim edildiği belirtildi.
  Muhtelif sivil toplum örgütlerinin de Lübnan'a yönelik yardımların artarak devam ettiği kaydedilen açıklamada, “Türkiye dost Lübnan'ın yanında olmaya ve Lübnan halkının yaralarının sarılması yolunda elinden gelen desteği vermeye devam edecektir” denildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı