Dünya Haberleri

DÜNYA

  Türkiye'den İsrail'e 'soykırım' uyarısı

  Hürriyet Haber
  12 Ekim 2008 - 17:07Son Güncelleme : 12 Ekim 2008 - 17:14

  Türkiye'nin Tel Aviv Büyükelçisi Namık Tan, İsrail Parlamentosu’nun, “Ermeni Soykırımı”nın tanınması konusunu ele alan görüşmesine karşı çıkarak, İsrail'in “soykırım”ın tanıması halinde, ikili ilişkilerin büyük zarara uğrayacağı uyarısını yaptı.

  Ermeni basınına göre, Büyükelçi Namık Tan, Knesset’in, “Ermeni soykırımı”nı tanıması halinde, bunun Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilere büyük bir zarar vereceğini söyledi.

  Fransız Ulusal Meclisi ve ABD Kongresi’nde “soykırım” tasarımlarının benimsenmesi üzerine, Türkiye’nin, Fransa ve ABD nezdindeki büyükelçilerini Ankara’ya çağırdığını belirten Tan, “Ermeni trajedisinin, siyasetçilerin değil, tarihçilerin işi olduğunu söyleyen (İsrail) Cumhurbaşkanı Simon Peres’i destekliyorum” şeklinde konuştu.

  “Bir Türk siyasi şahsiyetinin, İsrail’i Filistin soykırımı ile suçlamasını tasavvur edebilir misiniz?” diyen Tan, İsrail’in hiçbir zaman Türkiye ile ilişkilerini bozmayacağını umduğunu da söyledi.

  Büyükelçi Tan, açıklamalarında ayrıca Ankara, Baku ile Kudüs arasında stratejik ittifakın geliştirilmesi önemini vurguladı ve Azeri petrol ve gazının İsrail’e taşınmasını arzuladıklarını ifade etti.

  Bu arada, İsrail'de iktidardaki Kadima üyesi Zeev Elkin ise, IzRus sitesine açıklamalarında “Ermeni soykırımı”nın tanınması konusunun Knesset’te görüşülmesinin, Türkiye ve Azerbaycan ile ilişkilerde sorun yaratmayacağını öne sürdü.

  Elkin, “Bu ülkeler anlamalı ki, İsrail, tüm Batılı parlamentolarca ele alınan bir konuyu görüşmekten kaçınamaz” dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı