Dünya Haberleri

DÜNYA

  Türkiye'den İran'a üstü kapalı jest

  hurriyet.com.tr
  27 Kasım 2009 - 13:44Son Güncelleme : 27 Kasım 2009 - 17:09

  İran konusunun ele alınacağı Başkan Obama ile Başbakan Erdoğan'ın 7 Aralık'taki görüşmesi öncesinde Türkiye BM'de yapılan kritik oylamada çekimser kaldı. Böylelikle Ankara İran'a kınama kararını ne destekleyerek ne de karşı çıkarak Batı ile Tahran arasında dengeli bir pozisyon almış oldu.

  İran ile ilgili karar tasarısını onaylayan BM Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK), Tahran’dan geçtiğimiz aylarda ortaya çıkan nükleer tesisindeki faaliyetleri acilen durdurmasını istedi. BM onaylanan tasarıyla İran'ı kınarken, Türkiye oylamada çekimser oy kullandı.          

    

  UAEK’nın Viyana'daki merkezinde toplanan kurum bugünkü oturumda, İran'ın nükleer programına yönelik olarak Almanya'nın sunduğu yeni karar tasarısını oyladı.

   

  TÜRKİYE ÇEKİMSER KALDI

  Karar tasarısı, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu yönetim kurulu asil üyelerinden 34'ünün katıldığı oylamada, 25 lehte oyla kabul edildi. Türkiye oylamada çekimser kaldı.
   
  ABD karşıtlığı ile bilinen Küba ve Venezuela ile Malezya ret oyu kullanırken, Türkiye’nin dışında oylamada çekimser kalan diğer ülkeler Afganistan, Mısır, Pakistan ve Güney Afrika oldu. İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın geçtiğimiz günlerde ziyaret ettiği Brezilya'nın da çekimser oy kullanması ise dikkat çekti.

   

  Azerbaycan, oylama sırasında salonda bulunmadığı için oylamaya katılmadı.


  Karar tasarısında, İran'ın Kum kentinde uranyum zenginleştirmek üzere inşa ettiği yeni nükleer tesisin varlığını UAEK'ya geç bildirdiğine işaret edilerek, İran'a yaptırım uygulanması için konunun BM Güvenlik Konseyine havale edilmesi talep ediliyor.

   

  Karar tasarısı, 2006 yılından bu yana onaylanan ilk tasarı olması yönünden de önem taşıyor.

   

  İRAN: DİĞER SEÇENEKLERİ DEĞERLENDİRECEĞİZ

  İran’ın UAEK daimi temsilcisi Ali Asker Sultaniye, kabul edilen yasa tasarının İran ve 5 artı 1 ülkeleri arasındaki nükleer görüşmeleri tehlikeye attığını söyledi.

   

  Sultaniye, İran'ın uranyumunu zenginleştirme konusunda bundan böyle "diğer seçenekleri" değerlendireceğini söyledi.

   

  "Bu karar tasarısı, siyasi amaçlar için, İran'ın tüm işbirliğine rağmen ele alındı" ifadesini kullanan Sultaniye, "Kararın, nükleer enerji elde etme hakkımız üzerinde hiçbir etkisi olmayacak" diye konuştu.

   

  İran, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Muhammed El Baradey'in, uranyumunu ülke dışında zenginleştirme konusundaki son önerisini de reddetmişti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı