« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Türkiye'den ilk günde 4 altın

İspanya'da düzenlenen Avrupa Ümitler Tekvando Şampiyonası'nın ilk gününde, Türk sporcular 4 altın, 1 de bronz madalya kazandı.

A.A.
SON GÜNCELLEME
İspanya'nın Vigo kentinde düzenlenen, 30 ülkeden 350 sporcunun katıldığı şampiyonanın birinci gününde, bayanlarda 43, 47 ve artı 72 kilo, erkeklerde ise 50, 54 ve artı 84 kiloda müsabakalar yapıldı.

Bayanlar 43 kiloda Merve Yazıcı, 47 kiloda Nergiz Gencay, artı 72 kiloda Büşra Yıldız, erkeklerde ise 54 kiloda Remzi Başakbuğday Avrupa şampiyonu olurken, artı 84 kiloda Okay Düztepe bronz madalya elde etti.

43 kiloda tatemiye çıkan Merve Yazıcı, çeyrek finalde Moldovalı Cristina Scutelnic'i 21-5 yenerek yarı finale yükseldi. Yarı finalde rakibi Rus Maria Smirnova'yı 5-1 yenen Merve, finale adını yazdırdı. Finalde Portekizli Marcia Da Silva'yı da 20-6 yenen Merve Yazıcı, Avrupa şampiyonu oldu.

47 kiloda mücadele eden Nergiz Gencay, ilk turu maç yapmadan geçti. Çeyrek finalde Ukraynalı Krystyna Golovchanska'yı 11-5, yarı finalde İsveçli Jessika Soares'i ise 10-9 yenen Nergiz Gencay finale yükseldi. Finalde de Fransız Emilie Tran'ı 9-3 yenme başarısını gösteren Nergiz Gencay Avrupa şampiyonluğuna ulaştı.

Artı 72 kiloda Büşra Yıldız ilk turu maç yapmadan geçerken, yarı finalde Alman Weiss Katharina'yı 9-7 yenerek finale yükseldi. Finalde rakibi İspanyol Elena Gomez'i de 12-4 yenen Büşra Yıldız altın madalyanın sahibi oldu.

Erkeklerde Remzi Başakbuğday 54 kiloda katıldığı şampiyonada, ilk turu maç yapmadan geçti. İkinci turda Ermeni Henrik Mejlumyan'ı 11-5 yenerek çeyrek finale çıkan Remzi Başakbuğday, İsrailli Moty Lugasi'yi 18-8, yarı finaldeki rakibi Polonyalı Eryk Rodzik'i de 15-10 yenerek, finalde Fransız Matthieu Incaya'nın rakibi oldu. Finali 10-4 kazanan Remzi Başakbuğday Avrupa şampiyonu oldu.

Artı 84 kiloda Okay Düztepe ilk turu maç yapmadan geçti. Yarı finalde Rus Yuri Kirichenko'ya 13-7 yenilen Okay, şampiyonayı bronz madalya ile tamamladı. Bu sıklette, Okay Düztepe'yi yenen Yuri Kirichenko birinciliğe ulaştı.

50 kiloda Ömer Aksoy ise ilk turu maç yapmadan geçtikten sonra ikinci turda İtalyan Dario Chiaramida'yı 17-5 yendi. Çeyrek finalde İspanyol Vasni Samuel Gonzalez ile karşılaşan Ömer Aksoy, müsabakayı 20-14 kaybederek şampiyonaya veda etti.

Bunları da Beğenebilirsiniz