Türkiye'den dünyaya "konforlu" uyku

A.A.
29.04.2009 - 11:33 | Son Güncelleme:

Türkiye'nin önde gelen kaz tüyü uyku ürünleri üreticisi Maya Tekstil Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi Genel Müdürü Başak Destan, 26 ülkeye yılda yaklaşık 10 milyon dolar tutarında yastık ve yorgan ihracatı gerçekleştirdiklerini, bu yıl ihracatlarını yüzde 20 artırmayı hedeflediklerini ifade etti.

Firmalarının düzenlediği bir etkinliğe katılmak üzere Adana'ya gelen Destan, yaptığı açıklamada, ev tekstili sektörünün, her geçen gün kendini yenileyip geliştirdiğini söyledi.

Kaz tüyü yastık ve yorgan üretiminin ise bu sürecin en önemli parçası olduğunu belirten Destan, 'Ülkemizde halen geleneksel ev tekstili ürünleri kullanılıyor olsa da kaz tüyü ürünler, sektörde kısa süre içinde yerini aldı. Üstelik sadece ev tekstili değil, dağcı kıyafetlerinden mobilyaya kadar yaşamın her alanında kaz tüyü ürünler kullanılıyor' dedi.

Bütün yatırımlarının sadece yastık ve yorgan üzerine yaptıklarını ifade eden Destan, 'Yastık ve yorgan bizim uzmanlık alanımız. Başka hiçbir şey üretmiyoruz. Üretmeyi düşünmüyoruz. Günde 3-4 bin arasında yastık, 500 adet de yorgan üretiyoruz. Firma olarak Türkiye'deki evlerde sentetik elyaf yastık ve yorganları kaz tüyüne çevirmekte iddialıyız' diye konuştu.

Destan, ham maddeleri olan kaz tüyünü tamamen ithal ettiklerini ifade ederek, şunları kaydetti:

“Kaz tüylerini daha çok Kanada, Macaristan, İtalya ve Sibirya'dan ithal ediyoruz. Avrupa'nın 3. büyük tüy yıkama makinesine sahibiz. Bu makinenin montajı yaklaşık 1 yıl sürdü. Günde 4 ton tüy yıkayabiliyoruz. Bu ciddi bir kapasite. Biz sadece aldığımız kadarını yıkıyor ve sonra hem dünyaya hem de Türkiye'ye satıyoruz. Kaz tüylerini ithal etmek yerine yurt içinden karşılamayı biz de çok istedik. Hatta Türkiye'de yetiştirilmesi için çabamız oldu. Kars'ta böyle bir girişim başlattık ama olmadı. Yöre insanına üretim bilincini yerleştiremedik.”

Ev tekstil pazarındaki pazar paylarının yüzde 8-9'u geçmediğini, ancak yastık ve yorgan pazarında ise pazar paylarının yüzde 30'lara çıktığını anlatan Destan, bunun her geçen yıl arttığını söyledi.

“EN CİDDİ MÜŞTERİLERİMİZ 5 YILDIZLI OTELLER”

Destan, yurt içi ve yurt dışı pazarlarındaki en ciddi müşterilerinin 5 yıldızlı oteller olduğunu vurgulayarak, “Türkiye'de 5 yıldız kategorisinde ürün vermediğimiz otel hemen hemen hiç yok. Dubai ve Suudi Arabistan'daki oteller de en çok mal verdiğimiz yerler” dedi. Geçen yıl yaklaşık 10 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini anımsatan Destan, şöyle devam eti:

“Dünyada 26 değişik ülkeye ihracat yapıyoruz. İhracatımızın yüzde 42'sini Dubai ve Suudi Arabistan'a yaptık. Bu yıl hedefimiz oldukça yüksek. Üretimimizin yüzde 30'a yakınını ihraç ediyoruz. İhracatımızı geçen yıla göre bu yıl yüzde 20 artırmayı hedefliyoruz. Yurt dışında kaz tüyü yastık ve yorgan kullanım oranı çok yüksek. Uyku önemli, bizde de böyle olmalı. Çünkü yaşamımızın önemli bölümünü uykuda geçiriyoruz.”
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı