Dünya Haberleri

DÜNYA

  Türkiye'den Balkanlara destek

  Hürriyet Haber
  31 Temmuz 1999 - 00:00Son Güncelleme : 31 Temmuz 1999 - 00:01

  Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türkiye'nin Balkanlar'da yeni bir tarih yaratma yönünde barış, demokrasi ve refah dolu bir geleceğe kavuşulması için elinden geleni yapmaya devam edeceğini söyledi.

  Saraybosna'da yapılan Güneydoğu Avrupa İstikrar Paktı toplantısına, katılan Demirel, başta Kosova olmak üzere, bölgede yeniden ekonomik ve rehabilitasyon alanlarında normale dönülmesine sağlayacak bir acil yardım fonu önerdi.

  Demirel dün zirvede yaptığı konuşmada, Yugoslavya'ya da değinerek, bu ülkenin demokratik bir değişim geçirmesi gerektiğini belirtti. Demirel, ancak bu sürecin sonunda Yugoslavya'nın diğer katılımcılar gibi, paktın ilke ve hedeflerine saygı gösteren bir ülke konumuna gelebileceğini işaret etti. Cumhurbaşkanı, 17 devlet başkanı, 15 başbakan ve 40'a yakın dışişleri bakanının bulunduğu zirve katılımcılarına Balkanlar'da kalıcı istikrar için bir an önce bölgesel işbirliği oluşumlarının hayata geçirilmesi gerektiğine işaret etti.

  CLİNTON İLE GÖRÜŞME

  Cumhurbaşkanı Demirel, basına kapalı olarak gerçekleştirilen genel oturumdan sonra ABD Başkanı Bill Clinton ile bir süre görüştü. Samimi bir ortam içinde geçen görüşme sırasında Rusya Başbakanı Sergei Stepaşin'in de konuşmaya katıldığı görüldü. Clinton ile Demirel daha sonra liderlerin aile fotoğrafı çekilmesi için birlikte, fotoğrafların çekileceği platforma hareket ettiler. Bu sırada Clinton samimi bir davranışla elini Demirel'in omuzuna attı. İki lider aile fotoğrafının çekileceği platforma birlikte geldiler. Aile fotoğrafında Demirel ile Clinton yan yana yer aldı. Demirel'in sağında Romanya Cumhurbaşkanı Emil Costantinescu bulundu. Demirel'in arkasında da Almanya Başbakanı Gerhard Schröder yer aldı.

  Bu sırada Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac da Clinton ve Demirel'in yanına gelerek kendileriyle tokalaştı ve Demirel'in önünde aile fotoğrafında yer aldı.

  GAZETECILER AÇ KALDI

  Zirve nedeniyle Saraybosna'da bulunan yaklaşık 1500 gazeteci aç kaldı. Güvenlik nedeniyle, Basın Merkezi'ne sandviç dahi sokturulmazken, burada zor koşullar altında çalışan gazeteciler, seyrek olarak güvenlik güçlerinden izin alarak dışarıya çıkıp yemek yeme imkanı bulabildiler.

  Hava şartları ve yoğun bir günün temposunda zorlanan basın mensuplarının durumdan son derece şikayetçi oldukları gözlendi.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı