Dünya Haberleri

  Türkiye'den AB'ye vize resti

  Mustafa Karakuş/hurriyet.com.tr
  21.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Avrupa Birliği, Sırbistan, Makedonya ve Karadağ vatandaşlarına dün itibarıyla vizeyi kaldırdı. Bu ülke vatandaşları 90 gün süreyle Avrupa Birliği üyesi ülkelerde vize olmadan seyahat edebilecekler. AB'nin hala üyelik başvurusunu dahi kabul etmediği Sırbistan'a vizeyi kaldırması Türkiye'nin tepkisine yol açtı.

  TÜRKİYE-AB İLİŞKİLERİ KISIR DÖNGÜDEN ÇIKAMIYOR

  Alman Die Welt gazetesi, Avrupa Birliği'nin Sırbistan, Makedonya ve Karadağ'a vizeyi kaldırmasının Ankara'da büyük tepkiye yol açtığını yazdı. Gazete, Türkiye'nin Avrupa Birliği'nden vatandaşlarına vizeyi kaldırmasını talep edeceğini belirtti. Türkiye AB ile müzakerelerde, vize kaldırılan ülkelerden çok daha ileride olduğunu belirtecek, 50 yıldır AB'ye üye olmak için çaba sarfettiği vurgusunu yapacak.

  MÜSLÜMAN BALKAN ÜLKELERİNE VİZE KALKMADI

  Gazete Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun tepkisine de yer verdi. Haberde Avrupa Birliği'nin sadece belli Balkan ülkelerine vizeyi kaldırmasına Ahmet Davutoğlu'nun eleştirdiği belirtildi.  Avrupa Birliği, dün itibarıyla Sırbistan, Makedonya ve Karadağ'a vizeyi kaldırırken, nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan Bosna-Hersek, Kosova ve Arnavutluk gibi Balkan ülkelerine ise vize uygulaması devam edecek.

  Sırbistan, Makedonya ve Karadağ vatandaşları 90 gün süreyle vize olmadan Avrupa Birliği üyesi ülkeler ile İzlanda, Norveç ve İsviçre'de seyahat edebilecekler.

  SIRBİSTAN AB ÜYELİĞİ İÇİN RESMİ BAŞVURU YAPIYOR

  Diğer taraftan Sırbistan, Avrupa Birliği'ne üyelik için bu hafta resmi başvuruda bulunacak. AB dönem başkanı İsveç'in Dışişleri Bakanı Carl Bildt, internet sitesinde  yer alan yazısında, Sırbistan Devlet Başkanı Boris Tadiç'in AB'ye üyelik için resmi başvuruda bulunmak üzere salı günü Stockholm'e geleceğini belirtti.

  Bildt'in yazısında, “Açıkçası, bu Sırbistan için tarihi ve önemli bir adım”  denildi.
         
  MAKEDONYA'DA VİZE BAYRAMI

  Avrupa Birliği'nin Makedonya vatandaşlarına vize uygulamasını kaldırması ülkede bayram havası estirdi.

  AB ülkelerine vizenin kaldırılması dolayısıyla başkent Üsküp'te kutlamalar yapıldı. Hükümet tarafından Üsküp'ün merkez meydanında büyük bir konser ve miting düzenlendi. Binlerce kişinin katıldığı kutlamalarda Makedonya ve Sırbistan'ın ünlü sanatçıları konser verdi ve halk dansları gösterileri sunuldu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı