Türkiye'den ABD'ye Irak'ta petrol arama önerisi

Yasemin Çongar/CNN TÜRK Washington
09 Şubat 2006 - 10:13Son Güncelleme : 09 Şubat 2006 - 13:24

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın (TPAO) Irak'ta petrol ve doğalgaz arama işlerinde söz sahibi olmak istediğini ve bu niyetin ABD yönetimine iletildiğini açıkladı.

ABD'deki temaslarını sürdüren Bakan Güler, Amerikalı yetkililerle Irak'ta petrol ve doğal gaz işbirliği, Samsun-Ceyhan ve Hazar geçişli enerji hatları, temiz kömür teknolojisi, enerji verimliliği ile enerji tasarrufuna dönük inşaat türleri konularını ele aldı. Güler, ayrıca Virginia eyaletindeki North Anna nükleer santralını ziyaret etti.
 
Enerji Bakanı Güler, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın (TPAO) Irak’ta petrol ve doğalgaz arama işlerinde söz sahibi olmak istediğini ve bu niyetin ABD yönetimine iletildiğini açıkladı. Güler ayrıca, hükümetin Türkiye’de nükleer santral kurulmasına ilişkin çerçeve programının hazır olduğunu, bunun için öngörülen yer ve teknolojinin yakında duyurulacağını bildirdi.
 
ABD Enerji Bakanı Samuel Bodman'la dün görüşen, bugün de Amerikan tarafının talebi üzerine Eximbank Başkanı James Lambright’la biraraya gelmesi beklenen Güler, ABD'li yetkililere Irak’ta ortak çalışma önerdi. Güler düzenlediği basın toplantısında da, "Irak’ta petrol ve doğal gaz arama işlerinde yer almak isteriz" dedi ve TPAO’nun Irak’ın çeşitli yerlerinde çalışma isteğini ABD hükümetine ve ilgili şirketlere ilettiklerini açıkladı.
 
NÜKLEER ENERJİ YATIRIMI  
 
ABD'de Dominion şirketine ait, 1786 megawatt kapasiteli North Anna nükleer santralını ziyaret eden Güler, Türkiye'de 2020'ye kadar 54 bin megawatt ilave enerji üretmek için 128 milyar dolarlık yatırım gerektiğini, bunun 5 bin megawattlık bölümünün nükleer santrallardan sağlanmasının hedeflendiğini bildirdi.
 
Nükleer enerjide santral alımı değil, teknoloji transferi esasına göre hareket edeceklerini belirten Güler, nükleer santral için öngörülen yer ve teknoloji açıklanacağını bildirdi. 'Sivil amaçlı' nükleer teknoloji hedeflendiğini vurgulayan Güler, hükümetin oluşturduğu çerçeve program kapsamında nükleer santralın özel sektör tarafından gerçekleştirileceğini belirtti, ancak projeye talip şirketlerin adını açıklamadı.

 

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı