Türkiye'deki yabancıya otomobil satışı ihracat kabul edilecek

Hürriyet Haber
22.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

Ufuk SANDIK

OTOMOTİVCİLER halen diplomatlara tanınan Katma Değer Vergisi (KDV) muafiyetinin Türkiye'de oturma izni bulunan diğer yabancılar için de uygulanmasını istiyor. Böylece, Türkiye'de oturan yabancılara yapılan otomobil satışları da ihracat olarak kabul edilecek.

A.A.'da yer alan habere göre, otomotivcilerin bu talebine Dış Ticaret Müsteşarlığı ve Gümrük Müsteşarlığı sıcak baktı. Maliye Bakanlığı ise otomotivcilerin KDV muafiyeti talebinin uygulama imkanı olmadığını bildirdi.

Maliyeciler, kanuna göre, bir malın ihracat sayılabilmesi için mutlak surette yurdu terketmesi gerektiğini, dolayısıyla yurt içinde oturma izni bulunan yabancılara otomobil satışının ihracat kapsamında değerlendirilemeyeceği görüşünü ifade ettiler.

Maliyeciler, konuyla ilgili şu değerlendirmede bulundular: ‘‘Bize (Yurt içindeki bazı teslimler de ihracat sayılsın. Bizim özel antrepolarımız var. Oradan çıkan mal ihracat sayılsın) deniyor. Oysa KDV Kanunu, bir malın ihracat sayılması için kesinlikle gümrük hattını geçmesini şart koşuyor. Öncelikle ortada bir kanun ve getirilen öneride kanuna aykırılık var.’’

Öte yandan geçmişte bu konularda yaşanan suiistimale de dikkat çeken Maliye Bakanlığı, bunların gözardı edilmemesi gerektiğini de vurguladı.

Yeni Rover 25 Türkiye'de

YENİ Rover 25 ve Rover 45'in pazara sunulmasıyla birlikte Rover Ailesi de tamamlanmış oluyor. Bu iki otomobil kendi kişisel kimlikleriyle öne çıkarken, Rover 75'in dörtlü far stilini de yansıtıyor. Sürüş keyfini en üst düzeye çıkartmak için şasi geliştirilmesine özellikle önem verilen Rover 25'te, önceki modele göre; ana mühendislik ile iç ve dış tasarımda kullanılan parçaların yüzde 40'ı değiştirildi. Rover 25'in yeniden tasarlanan ön ve arka tamponlarına ekstra darbe emme özelliği eklendi. Yan aynaların daha büyük olduğu Rover 25'te, gövde ile aynı renk aynalar daha iyi görüş imkanı sunuyor. Bagaj açma yeri ile otomobilin arkasına eklenen yeni krom kaplama, Rover 25'e klasik bir hava kazandırıyor. Rover 25'in Türkiye'deki satış fiyatı; 32 bin 500 Alman Markı (yaklaşık 9.4 milyar lira).

35 milyarlık üstü açık BMW

BMW'nin bütün karakteristik özellikleri gözönüne alınarak üretilen yeni BMW 3 serisi Cabrio, Türkiye'de satışa sunuldu. BMW 3 serisi Cabrio, çarpıcı tasarımı ve yüksek performansıyla dikkat çekiyor. Üstü açık BMW'nin anahtar teslim satış fiyatı 121 bin 100 Alman Markı (yaklaşık 35 milyar lira) olarak belirlendi.

Yeni Cabrio, sıralı 6 silindirli 24 supap çift Vanos motoruna ve 5 kademeli steptronik otomatik şanzımana sahip. 2.5 litrelik motor 170 beygir güç üretiyor. 0'dan 100 km'ye 9.7 saniyede ulaşan Cabrio'nun azami hızı 220 km. BMW 3 serisi Cabrio'nun iç tasarımı da dikkat çekiyor. Ön koltukta bulunan entegre kemer sistemi, otomatik olarak devreye giren standart takla koruma barları, spor süspansiyon, ısıtmalı çizilmez, cama sahip elektrikli Softtop'ı, ön ve yan havayastıkları, elektrikli ve ısıtmalı ön koltuklar Cabrio'nun özellikleri arasında yer alıyor. Bu standart donanıma ilave olarak; yükseklik-derinlik ayarlı çok işlevli ve otomatik hız kontrollü direksiyon, ısıtmalı-elektrik ayarlı, otomatik katlanabilir dış ve elektrokrom iç ayna, dış sıcaklık göstergesi, klima, alaşım jantlar, tüketim ortalama hız ve menzile sahip yol bilgisayarı bulunuyor.

Ayrıca, ABS, Patinaj Kontrol Sistemi (ASC+T) ve Viraj Fren Kontrolü (CBC) özellikleri de BMW Cabrio'da aktif güvenlik sağlıyor. BMW 3 serisi ailesinin Coupe modeliyle, ön tampondan A-direğine kadar aynı tarzda tasarlanan BMW 3 serisi Cabrio, daha belirgin yan hatları ve arka kısmı ile Coupe modelinden ayrılıyor.

Pirelli'den yeni lastikler

Pirelli, bu yıl yeni otomobil lastiği ‘‘P2500 Euro’’nun yanısıra, ağır vasıta grubunda FR25 ve TR25 lastiklerini de tanıttı. Yeni Pirelli ürünleri, mayıs ayından itibaren satışa sunuldu. Otomobil lastikleri grubunda yeni piyasaya sunulan P2500 Euro, her türlü yol koşulunda güvenlik sağlayan bir ‘‘dört mevsim’’ lastiği. P2500 Euro, yönlü taban deseni, geniş kanallı ve bloklu yapısı sayesinde ıslak zeminde kızaklamaya karşı yüksek direnç gösteriyor. Silika bazlı taban karışımı düşük sıcaklıklarda iyi bir yol tutuş sağlıyor. Düşük dönme direnci sayesinde daha az yakıt tüketimi sağlayan P2500 Euro, aynı zamanda düşük gürültü seviyesiyle de çevreci bir lastik.

Yeni ağır vasıta grubu lastikleri FR25 ve TR25 ise kilometre randımanı, karkas mukavemeti gibi özellikleriyle işletme maliyetinden büyük tasarruf sağlıyor.

KISALAR....

VOLKSWAGEN bayii Metal Otomotiv, ISO 9002 belgesi aldığı 1999 yılındaki puanını, bu yıl Alman TÜV tarafından yapılan ikinci denetlemede 977'den 990 puana çıkardı. 5 bin metrekare kapalı 2 bin metrekare açık olan üzerinde kurulan Metal Otomotiv, bir telefonla İstanbul'un her yerine acil servis hizmeti veriyor.

TEMSA Hafif Ticari Araçlar Pazarlama Bölümü, yetkili satıcı toplantısı geçtiğimiz günlerde İstanbul Crowne Plaza Hotel'de düzenlendi. Türkiye genelindeki ve KKTC'deki tüm yetkili satıcıların katıldı toplantının ana gündemi, 1999 yılı Türkiye ekonomisi ve hafif ticari araçlar pazarı oldu.

TOYOTASA'nın internet ortamındaki kurumsal iletişim için oluşturduğu web sitesi açıldı. Toyotasa sitesinde Türkiye'de pazarlanan tüm Toyota modellerinin teknik özellikleri donanım, aksesuvar ve fiyat bilgilerine www.toyotasa.com.tr'den ulaşmak mümkün.

Hyundai'nin Ortadoğulu serviscileri İstanbul'da

HYUNDAI tarafından organize edilen 7'inci Ortadoğu Servisler Konferansı İstanbul'da yapıldı. 15-17 Mayıs tarihleri arasında yapılan konferansa tüm Ortadoğu ülkelerinden ve Hyundai Kore'den 37 servis yetkilisi katılıyor. Konferansta servis kalitelerinin yükseltilmesi, servis bölümlerinin sıkça karşılaştıkları problemler ve gelecekle ilgili planlar tartışılıyor. Ayraca katılımcı ülkeler; müşteri memnuniyetini üst düzeye çıkarmak için yürüttükleri çalışmaları, 24 saat Yol Yardım hizmetlerini ve servis elemanlarının eğitilmesi konusundaki uygulamalarını diğer ülke yetkilileri ile paylaşıyorlar.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı