Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Türkiye'deki üniversiteler en iyi 500'e giremedi

  Hürriyet Haber
  15.03.2005 - 13:34 | Son Güncelleme:

  Türk üniversiteleri, dünyanın en iyi 500 üniversitesi sıralamasına giremedi. The Times gazetesinin yüksek eğitim eki Times Higher Education tarafından yayımlanan dünyanın en iyi 500 üniversitesi sıralamasında Türkiye’den hiç bir üniversite yer almadı. Bu arada, Avrupa’nın en iyi 100 üniversitesi sıralamasına da hiçbir Türk üniversitesi giremedi.

  ABHaber’e göre, dünyanın en iyi 500 üniversitesi sıralamasında ilk 10 sırada 8 ABD’li, iki İngiliz üniversitesi yer aldı. Bu üniversiteler sırasıyla şöyle: Harvard, Stanford, Cambridge, California-Berkeley, Massachusetts  İns.Tec (MIT), California  Ins Tech, Princeton, Oxford, Columbia ve Chicago.

  Bu arada, en iyi 500 üniversite arasında 164 ABD üniversitesi yer aldı. Ancak ilk 500 arasında en çok AB ülkelerinin üniversiteleri bulunuyor

  Türkiye’nin giremediği listede şu ülkelerin yer aldığı belirlendi: Kanada, Japonya, Avustralya, Norveç, İsviçre, Singapur, İsrail, Çin, Güney Kore, Meksika, Rusya, Brezilya, Hindistan, Yeni Zelanda, Arjantin, Güney Afrika ve Şili.

  Araştırma, dünya genelinde  bin 300 bilim adamı ve öğrencinin katılımıyla gerçekleştirildi.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı