ESKİŞEHİR HABERLERİ

Türkiye'de yaşayan Çerkezler "çifte vatandaşlık" istiyor

AA / Yıldız Nevin Gündoğmuş
01.01.2015 - 12:46Son Güncelleme : 01.01.2015 - 12:46

- Eskişehir Kuzey Kafkas Kültür ve Dayanışma Dernegi Başkanı Çevik: - "Rusya Federasyonu'ndaki akrabalarımızla rahat iletişim kurulabilmesi için Rusya ve Türkiye arasında çifte vatandaşlık yönünde çalışmaların yapılmasını arzu ediyoruz" - "Bize göre Çerkezler olmasaydı Kurtuluş Savaşı başlamazdı. Kurtuluş Savaşı'nda ilk kurşunu atan Hasan Tahsin, Çerkezdir"

AA / Yıldız Nevin Gündoğmuş

ESKİŞEHİR (AA) - YILDIZ NEVİN GÜNDOĞMUŞ - Eskişehir Kuzey Kafkas Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Ghuche Ufuk Çevik, "Rusya Federasyonu'ndaki akrabalarımızla rahat iletişim kurulabilmesi için Rusya ve Türkiye arasında çifte vatandaşlık yönünde çalışmaların yapılmasını arzu ediyoruz" dedi.

Çevik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 47 yıldır Eskişehir'de hizmet veren derneklerinin yaptığı faaliyetler hakkında bilgi verdi.

"Biz Eskişehir havalisi olarak zaten minik bir Kafkasya'yı andırıyoruz" diyen Çevik, kentte Kuzey Kafkasya'da yaşamakta olan tüm Adıge, Abhaz, Çeçen, Dağıstan, Karaçay Balkar halklarından yaklaşık 70 bin kişinin yaşadığını söyledi.

Eskişehir'de 40 Çerkez köyü bulunduğuna dikkati çeken Çevik, ağırlıklı olarak Adıge ve Abhaz köyleri olduğunu belirtti.

Dernek çalışmalarına değinen Çevik, "Derneğin başlıca amacı kültürümüzü geliştirerek devam ettirmek. Öncelikle gençlerimize nereden geldiklerini ve kim olduklarını unutturmamaya çalışıyoruz. Bu yüzden bünyemizde akordeon, mızıka, Çerkezce dil kurslarımız ve Rusça kurslarımız var."

- "Eşit anayasal vatandaşlığı talep ediyoruz"

Çerkezler olarak taleplerini de ifade eden Çevik, "Türkiye'de yaşayan 5-6 milyon Çerkez var. Rusya Federasyonu'ndaki akrabalarıyla iletişim kurulabilmesi için Rusya ve Türkiye arasında çifte vatandaşlık yönünde çalışmaların yapılmasını arzu ediyoruz" diye konuştu.

Çevik, "eşit anayasal vatandaşlığı" talep ettiklerini bildirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Anayasamızın 64'üncü maddesinde yer alan 'Türkiye Cumhuriyeti'ne vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türktür' ifadesi yerine 'Herkes Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır' denilebilir. Bu öncelikle yerine getirilmelidir. Bize göre Çerkezler olmasaydı Kurtuluş Savaşı başlamazdı. Kurtuluş Savaşı'nda ilk kurşunu atan Hasan Tahsin, Çerkezdir. Çerkezler her şeylerini ortaya koyarak katılmışlar ve örgütlemiştir."

Çerkez televizyonu kurulmasını da isteyen Çevik, ana dil de eğitim konusunda da öğrenci sayılarında esneklik sağlanması gerektiğini sözlerine ekledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Eskişehir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Eskişehir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Türkiye'de yaşayan Çerkezler "çifte vatandaşlık" istiyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  ESKİŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ
  25 Eylül 2017, Pazartesi
  • İmsak
   05:02
  • Guneş
   06:41
  • Öğle
   13:01
  • İkindi
   16:24
  • Akşam
   18:59
  • Yatsı
   20:26
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı