Türkiye'de üretip, insanları sıraya sokuyorlar

Hürriyet Haber
10 Mayıs 2011 - 00:08Son Güncelleme : 10 Mayıs 2011 - 11:10

Bankalarda kullanılan sıralandırma sistemlerini Türkiye’ye ilk kez getiren firma olan Tümsaş, üretime başlamasıyla ürün portföyünü de genişletti. Tümsaş Genel Müdürü Orkun Tosun, yüzde 100 yerli bir firma olarak kart entegrasyonlu sıralandırma sistemlerini dünyada ilk kez kendilerinin geliştirdiğini belirterek, "eskiden yurtdışından gelen bu sistemleri artık Türkiye'de üretiyor ve 12 ülkeye ihraç ediyoruz" dedi.

Düzenlenen basınla sohbet toplantısında konuşan Tosun, sıralandırma sistemleri olarak bilinen ve müşterilerin numara alarak sıraya girdiği sistemi Türkiye'ye kendilerinin getirdiğini anlattı. Bu sistemi ilk olarak 1986 yılında yurtdışında babasının gördüğünü anlatan Tosun, "Daha sonra biz ithalata başladık. İlk yıllar hiç satış yapamadık ama sonrasında satışlar çok arttı" dedi.
 
1998 yılında ise üretim kararı vererek ellerini taşın altına koyduklarını ve pazarın yüzde 50'sinden fazlasına ulaştıklarını belirten Tosun, şöyle devam etti:

"Finans sektörü için belirlenmiş ihtiyaçlar için farklı ürünlerin üretime başladık böylece sadece ithalatçı değil üretici de olduk. Örneğin sıralandırma sistemleri için, bu sistemlere kart entegrasyonunu dünyada ilk biz gerçekleştirdik. Hatta sistem ilk başta biraz tepki de gördü. Çünkü bankalar kendi kartlarına sahip müşterilerine öncelik verince diğerleri itiraz etti ama şimdi neredeyse tüm bankalar kullanıyor. Dünyada da ciddi anlamda kullanılmaya başlandı. Şu anda Ortadoğu ve Türki cumhuriyetler başta olmak üzere 12 ülkeye ihracat yapıyoruz"
 
Türkiye’de 5 bin noktadaki sıralandırma sistemleri ile günde 500 binden fazla işlem yapıldığını anlatan Tosun, bu sistemlerin banka çalışanlarının verimliliğini iki kat artırdığını ve personelin bir işlem için harcadığı sürenin ortalama 8 dakikadan 4 dakikaya indiğini kaydetti.
 
ZİRAAT BANKASI'NIN GİM'İNİ YAPTILAR
 
Özellikle finans sistemine yönelik olarak yeni teknoloji ürünler tasarladıklarını anlatan Tosun, Ziraat Bankası'nın fikri olan ve açılışını Başbakan Erdoğan'ın yaptığı 'Görüntülü işlem merkezleri'nin (GİM) tasarımını yapıp donanımsal destek verdiklerini hatırlattı. Bu projenin içerde ve dışarda büyük ilgi gördüğünü söyleyen Tosun, yakında bu sisteme benzeyen bir ürünü yurtdışına satacaklarını, içeride de başka bankalarla görüşmelerin devam ettiğini kaydetti.  
 
Tosun son dönemde Türkiye'ye yeni bir nakit dolaşım sistemi getirdiklerini ve bu sayede bankalarda gişe görevlilerinin işlerinin çok kolaylaşacağını söyledi. Gişe görevlilerinin artık kasa kapatma ile uğraşmayacaklarını ve zaman tasarrufu sağlayacaklarını belirten Tosun, sistemin kasa açığı sorununu da büyük oranda ortadan kaldırdığını belirtti.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı