ANTALYA HABERLERİ

Türkiye'de tescilli kültür varlığı 101 bini aştı

DHA
11.04.2016 - 17:18Son Güncelleme :
DHA

 

Mehmet ÇINAR/ANTALYA, (DHA) - ULUSLARARASI Müzecilik Çalıştayı'nda, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Abdullah Kocapınar, Türkiye'de tescilli kültür varlığı sayısının 101 bini aştığını, sit alanları sayısının da 15 bine yaklaştığını söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nce bu yıl ikincisi düzenlenen Uluslararası Müzecilik Sempozyumu, Porto Bello Hotel'de başladı. Türkiye'den ve dünyadan çok sayıda akademisyenin katıldığı sempozyumun açılışında Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Abdullah Kocapınar, Türkiye'nin kültür varlıkları konusunda bir süper güç konumunda olduğunu söyledi. Tescilli kültür varlığı sayısının 101 bini geçtiğini, sit alanları sayısının da 15 bini bulduğunu kaydeden Kocapınar, "İşimiz çok, yükümüz ağır ama ümitliyiz ve gerçekten işimizi seviyoruz. Buna inanıyorum, daha iyisini yapacağız, imkanlarımızı daha iyi kullanarak daha iyi şeyler yapacağımıza inanıyorum" dedi.

Bakanlığın halen 65 müzenin plan proje uygulama ve inşasına yönelik çalışmalarını her gün kendisini yenileyerek devam ettirdiğini belirten Abdullah Kocapınar, "Bakanlığımıza bağlı faaliyet gösteren müzelerimizle birlikte son yıllarda özellikle uluslararası alandaki başarılarıyla önemi artan müzelerimizin yaygınlaşması, ayrıca önem arz etmektedir. Bakanlığımızca 2006'dan bu güne kadar çeşitli alanlarda verilen kültür belgesi ve teşviklerle müzecilik alanında verilen ilmi ve teknik konularda verilen desteğinde katkısıyla 2016 mart ayı itibariyle bakanlığımız denetimde özel müze sayısı 217'ye ulaşmıştır" diye konuştu.

Müzelerde kafeler, konferans salonları, kütüphaneler ve sosyal mekanların müze kapandıktan sonra da çalışabilir duruma gelmesini planladıklarını anlatan Kocapınar, "Türkiye'nin en son yaptığımız müzelerden ve en büyük müzesi konumundaki Şanlıurfa Müzesi'nin de buna benzer yapılandığını görmeniz mümkün. İçinde yaşadığımız coğrafyanın kültür kodlarını okuyabilen, geçmişi gelecekle bütünleştiren ve geleceğe kültür düzeyi yüksek bir toplum hazırlama ülküsü içinde olmalıyız. Amacımız Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Cumhuriyet Müzesi, Antalya, Aydın, Aksaray, Konya, Çorum, Kars, Erzurum, Mardin gibi müzelerimizin çocuklara ve gençlere yönelik gerçekleştirilen eğitim organizasyonunu tüm müzelerimize yaygınlaştırmalıyız. Bu işleri görev savuşturmak kaygısıyla değil, yıl bazında iyi planlanmış hedeflerle müşterek gerçekleştirilmelidir" dedi.

FOTOĞRAFLI

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden Türkiye'de tescilli kültür varlığı 101 bini aştı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 11 Nisan 2016 tarihinde saat 17 18’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Türkiye'de tescilli kültür varlığı 101 bini aştı haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ
23 Kasım 2017, Perşembe
 • İmsak
  05:57
 • Guneş
  07:37
 • Öğle
  12:54
 • İkindi
  15:34
 • Akşam
  17:52
 • Yatsı
  19:19
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı