Türkiye'de sosyal patlama endişesi var

Hürriyet Haber
22.07.2001 - 01:51 | Son Güncelleme:

The New York Times İstanbul Temsilcisi Douglas Frantz, ‘‘İstanbul'da kimi yatlarla, Porsche marka arabayla gezip lüks barlardan çıkmıyor. Kimileri de çöp toplayıp, karın doyuruyor. Türkiye'de sosyal patlama endişesi yaşanıyor’’ diye yazdı.

ABD'nin etkin gazetelerinden The New York Times, ekonomik krizle birlikte Türkiye'de yoksul-zengin arasındaki uçurumun derinleştiğini ve sosyal patlamadan endişe edildiğini yazdı.

Gazetenin İstanbul temsilcisi Douglas Frantz'in önceki günkü haberinde İstanbul'dan kutup hayatların fotoğrafı çizildi ve şöyle denildi: ‘‘Siyah Porsche Carrera otomobili, marka güneş gözlükleriyle, tiril, tiril kıyafetiyle dikkat çeken bir İstanbul zengini, kırmızı, ipek, mini elbiseli, yüksek ökçeli, seksi, gencecik sevgilisiyle Boğaz'da yaz akşamlarının keyfini çıkartıyor. Bir lokantada 12 saat garsonluk yapan yoksul bir delikanlı ise annesiyle paylaştığı evine gidebilmek için üç otobüs değiştirip, 160 dolarlık aylığının yarısını kiraya ödüyor ve artık et ve taze meyva alamıyor. İstanbul yoksul ve zenginin bir arada olduğu kozmopolitan bir kent. Ancak beşinci ayını dolduran ekonomik kriz ve TL'nin dolar karşısında yaklaşık yüzde 50 değer yitirdiği ülkede zengin-yoksul uçurumu çok daha bariz bir şekilde farkediliyor. Türkiye kitlesel eylemlere pek eğilimli olmasa da politik çevreleri sosyal patlama endişesi sardı’’

Son 30 yılda Anadolu'dan milyonların akınına uğrayan İstanbul'un yapısının değiştiğini vurgulayan The New York Times çarpıcı rakamlar verdi. Gazeteye göre, iş sahibi olanların bile zar zor geçinebildikleri Türkiye'de işçi çoğunluğun aylığı 85 dolar.

Geçen yıl Türkiye'nin en zenginini oluşturan yüzde 5'in kişi başına düşen yıllık geliri 10 bin 172 dolarken, en yoksul yüzde 5 için bu rakam 396 dolar.

Boğaz'da yatlar gezinirken, binlerce yoksul İstanbullu kıyıda balık avlayarak ekmeğini çıkarmaya çalışıyor. Bir yanda Porsche'ler, öte yanda el arabalarıyla çöp toplayıp, satıp karın doyurmaya çalışanlar var.

The New York Times gösterişin ayıp sayıldığı günlerin geçmişte kaldığını, asgari ücretle geçimin TV yarışması olduğunu, polisin kapkaççıların peşinde koştuğunu, halkın kötümser olduğunu ve politikacılara güven kalmadığını da yazdı.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı