ADANA HABERLERİ

Türkiye'de sokaklar ışıl ışıl olacak

AA / Hakan Mehmet Şahin
17.01.2015 - 11:03Son Güncelleme :

- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız: - ''Türkiye genelinde mevcut 6,5 milyon sokak lambası belli bir planlama ile değiştirilecek. Bu da bize hem yüzde 40 oranında tasarruf sağlayacak hem de cadde ve sokaklarımız ışıl ışıl olacak'' - "Geçen yıl sokak aydınlatmalarına toplam 1,2 milyar lira ödendi. Bu büyük bir bedel. Sokak lambalarının LED armatüre dönüşmesiyle yaklaşık 500 milyon TL tasarruf sağlanacak''

AA / Hakan Mehmet Şahin

ADANA (AA) - HAKAN ŞAHİN - Türkiye genelinde kullanılan yaklaşık 6,5 milyon sokak lambası, LED armatürlerle değiştirilecek.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, bakanlığının "Enerji Kaynaklarının ve Enerjinin Kullanımında Verimliliğin Artırılmasına Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmeliği" kapsamında AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Yıldız, Türkiye'de geçen yıl 255 milyar kilovat saat enerji tüketildiğini, enerjinin büyük çoğunluğunun meskenlerde ve sanayide, yüzde 3'lük bölümünün de cadde ve sokak aydınlatmasında kullanıldığını aktardı.

Yönetmelik kapsamında sokak lambalarının LED armatürle değiştirileceğini anlatan Yıldız, konuşmasına şöyle devam etti:

''Türkiye genelinde mevcut 6,5 milyon sokak lambası belli bir planlama ile değiştirilecek. Bu da bize hem yüzde 40 oranında tasarruf sağlayacak, hem de cadde ve sokaklarımız ışıl ışıl olacak. Geçen yıl sokak aydınlatmalarına toplam 1.2 milyar lira ödendi. Bu büyük bir bedel. Sokak lambalarının LED armatüre dönüşmesiyle yaklaşık 500 milyon TL tasarruf sağlanacak.''

- ''Daha az enerji tüketilecek''

Bakan Yıldız, halen kullanılan cıva ve sodyum buharlı armatürlerin ömürlerinin yaklaşık 8 bin saatle sınırlı olduğunu aktaran Yıldız, LED armatürlerin ömrünün 100 bin saate kadar çıkabildiğini söyledi.

Bakanlık olarak yayınlayacakları yönetmelikle artık yeni tesislerde de LED armatür kullanımını zorunlu kılacaklarını ifade eden Yıldız, ''Bakanlık olarak yayınlanacak yeni yönetmelikle artık yeni yapılacak tesislerde aydınlatma LED ile yapılacak. Eski tesislerde de LED dönüşümü belli bir zaman periyodunda olacak. Bunların uzunca bir garanti dönemi de olacak. Türkiye'de caddelerimiz ve sokaklarımız artık ışıl ışıl olacak ve daha az enerji tüketilecek'' diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Adana haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Adana ilinden Türkiye'de sokaklar ışıl ışıl olacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 17 Ocak 2015 tarihinde saat 11 03’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Türkiye'de sokaklar ışıl ışıl olacak haberi güncellenecektir.

ADANA NAMAZ VAKİTLERİ

15 Aralık 2017, Cuma
 • İmsak
  05:56
 • Guneş
  07:38
 • Öğle
  12:44
 • İkindi
  15:16
 • Akşam
  17:31
 • Yatsı
  19:02
Sayfa Başı