ADANA HABERLERİ

'Türkiye'de kullanılan pamuğun yüzde 65'ini ithal ediyoruz'

DHA
17 Nisan 2016 - 12:50Son Güncelleme : 17 Nisan 2016 - 12:51

'Türkiye'de kullanılan pamuğun yüzde 65'ini ithal ediyoruz'

DHA

ADANA Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, Türkiye'de kullanılan pamuğun yüzde 65'nin ithal edildiğini söyledi.

İyi Pamuk Uygulamaları Derneği  (İPUD) Yönetim Kurulu Başkanı Leon Piçon ve İPUD Genel Müdürü Şükran Bayçura'nın yaptığı ziyarette konuşan Şahin Bilgiç, üretimi arttırarak pamuk ithalatının önüne geçilebileceğini söyledi. Bilgiç, "Yağlı tohumlarda ciddi bir açığımız var. Pamukta da dışarıdan yüzde 65 ithalat yapılıyor. Türkiye bu pamuğu yıllarca üretti, yine üretir. Ama biliyoruz ki üretici istediği gibi para kazanamıyor. Alternatif olarak başka ürünlere kayıyor. Onun için pamuğun, pamuk yetişen bölgelerde yetiştirilmesi lazım. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın 2017 yılında havza modeline geçilmesiyle başta pamuk olmak üzere yağlı tohumlar değer kazanacaktır" dedi.

İPUD Yönetim Kurulu Başkanı Leon Piçon ise lisanslı pamuk üreten illerden birinin de Adana olduğunu söyledi. Piçon şöyle konuştu:

"Türkiye'de Better Cotton üretimini sağlamak için 2014 yılında BCI ile Stratejik Ortaklık Anlaşması imzalanmıştır. Bu ortaklığın amacı pamuk üretiminin Türkiye'de yarattığı olumsuz çevresel ve sosyal etkiyi azaltmak ve BCI üyesi Türk sanayiciler için Better Cotton lisanslı pamuğun bulunurluğunu arttırmaktır. Sürdürülebilir şartlarda üretilen Better Cotton lisanslı pamuk üreten iller içerisinde 2015 sezonunda Adana, İzmir, Aydın, Antalya, Hatay, Kahramanmaraş, Şanlıurfa ve Diyarbakır yer almaktadır."

ADANA, (DHA)

(17.04.2016, FOTOĞRAFLI)

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Adana haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Adana ilinden 'Türkiye'de kullanılan pamuğun yüzde 65'ini ithal ediyoruz' hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 17 Nisan 2016 tarihinde saat 12 50’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 'Türkiye'de kullanılan pamuğun yüzde 65'ini ithal ediyoruz' haberi güncellenecektir.

  ADANA NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Ağustos 2017, Salı
  • İmsak
   04:11
  • Guneş
   05:54
  • Öğle
   12:52
  • İkindi
   16:35
  • Akşam
   19:30
  • Yatsı
   20:59
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı