ANTALYA HABERLERİ MANAVGAT HABERLERİ

'Türkiye'de ilk defa düzenleniyor'

DHA
04.03.2018 - 14:34Son Güncelleme :
DHA

 

MANAVGAT, (DHA) - MANAVGAT Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) Başkanı Ahmet Boztaş, "Manavgat'ta İş Var" sloganıyla düzenlenen Manavgat İstihdam Fuarı'yla ilgili, "Türkiye'de ilk defa bir ilçede bu kadar kapsamlı istihdam fuarı düzenleniyor" dedi.

Manavgat Kaymakamlığı, Manavgat Belediyesi, MATSO, Akdeniz Üniversitesi, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve İnsan Kaynakları Yöneticileri Derneği (İNKAY) işbirliğiyle 85 firmanın katılımıyla Manavgat Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi'nde istihdam fuarı gerçekleştirildi. MATSO Başkanı Ahmet Boztaş, işçi ve işvereni buluşturan ve "Manavgat'ta İş Var" sloganıyla düzenlenen istihdam fuarına, 60 bin kişiye istihdam sağlayan 85 firmanın katıldığını söyledi. Başkan Boztaş, "Türkiye'de ilk defa bir ilçede bu kadar kapsamlı istihdam fuarı düzenleniyor. Bu hem yetkililer tarafından bize söylenildi hem de bizim araştırmalarımızda bu sonuçla karşılaştık. Bu fuarı ilk defa ilçe bazında biz organize ediyoruz" dedi.

Başkan Boztaş, fuar dolayısıyla hem Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı hem de Türkiye Odalar Borsalar Birliği tarafından plaketle ödüllendirildiklerini hatırlattı. Ticaret odası üyelerine haksızlık yapıldığını aktaran Ahmet Boztaş, "Nasıl yapılıyor, bizler devletin sübvanse etmiş olduğu kredi kefalet kooperatifleri aracılığıyla sunulan haktan faydalanamıyoruz. 1163 sayılı kredi kefalet kooperatifleri yasasında bir değişiklik talebimiz var, yani oraya ticaret ve sanayi odasının gerçek kişileri de üye olsun, kredi kefalet kooperatiflerinin sübvanse edilen kredilerinden bizlerde yararlanalım" diye konuştu.

KOSGEB ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜNÜN KURULMALI

Manavgat'a KOSGEB Şube Müdürlüğü açılması talebinde de bulunan Boztaş, "Sadece ticaret ve sanayi odalarının üyeleri değil tüm esnaf KOSGEB'le işimiz var ama maalesef Antalya'ya gitmek zorunda kalıyoruz diyor. KOSGEB'in veri tabanında da sıkıntılar var ama ayrıca Manavgat'a bir KOSGEB şube müdürlüğünün kurulmasıyla ilgili bir talebimiz var" dedi.

Turizmcilerin de ihracatçılarla aynı haklara sahip olması gerektiğine değinen Boztaş, şöyle dedi:

"Turizmcilerin ihracatçı sayılmasıyla ilgili yarım kalan bir yasa var, mesela konaklama tesisi işletmecilerimiz döviz kazandıran hizmet sundukları halde, tabiri yerindeyse ağlıyorlar. İkincisi turiste mal ve ürün satıyor esnafımız, üyelerimiz sattığımız ürün yurt dışına gidiyor döviz de kazandırıyoruz ama ihracatçının yararlanmış olduğu sübvanse edilmiş kredilerden ya da muafiyetlerden, vergi indirimlerinden yararlanamıyoruz."

İşveren ve iş arayanları bir araya getiren fuar 2 gün sürdü.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Manavgat haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Manavgat haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde 'Türkiye'de ilk defa düzenleniyor' haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı