Gündem Haberleri

  Türkiye'de herkes bana cephe aldı

  Hürriyet Haber
  30.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Dünya Kadın Liderler Zirvesi'ne katılmak üzere geldiği ABD'nin Boston kentinde, Dünya Sorunları Konseyi'nce düzenlenen toplantıda, Türk basınına ve dolaylı şekilde orduya çattı. Çiller, konuşmasında başbakanlığın kendisine devredilmesi sırasında bazı grupların bir cephe kurarak demokratikleşme sürecini bozduklarını öne sürdü. Çiller, Meclis soruşturmasıyla karşı karşıya olduğunu da belirterek, ‘‘Benim için olduğu gibi, Başbakan için de soruşturma başladı. Herkes bana karşı. Başta basın ve demokratik olmayan güçler olmak üzere, hepsi bana cephe aldı. Bunu bir iltifat olarak görüyorum’’ dedi. Bir saat süren konuşmasında sık sık basını hedef alan Tansu Çiller özetle şunları söyledi:

  Demokrasi Türkiye her konuda demokrasi tecrübesi geçiriyor. Hükümetin bir yıldır iktidarda olmasına rağmen politika ve ekonomi çıkmazdan kurtulamadı. Türk demokrasisi hâlâ kusurlu bir demokrasi.

  Ordu Türk Ordusu çok iyi eğitimli, yetenekli, dürüst bir grup insandan oluşuyor. Ama halk sosyal, ekonomik ve siyasi konulara ordunun müdahale etmesini istemiyor.

  İnsan hakları ve reformlar Liderlerin elinde çok fazla güç var. Seçim kanunu topyekün değiştirilmeli. Oy dağılması, zayıf koalisyonların iş başına gelmesine yol açıyor. Şiddete başvuranlar ile ifade özgürlüğü hakkını kullanmak isteyenler arasında ayırım yapılmalıdır. Gazeteciler, aydınlar ve akademisyenlerin hapse atılması çok yanlıştır. Bireylere konuşma özgürlüğü tanımalıyız.

  Refah Partisi RP, Türkiye için potansiyel bir tehditti. İnsanlar Refah'ı denemek istedikleri için çok güç bir kararla koalisyona gittim. Seçim kampanyasında şiddetle karşı çıkmalarına rağmen, İsrail'le serbest ticaret ve savunma anlaşması, AB üyeliği, özelleştirmeye Erbakan benimle imza attı. Ama sonradan RP taraftarları dahi RP'nin ekonomi siyasetinin büyücü ekonomisi olduğunun farkına vardı. RP'nin esas oyu % 10'un üstünde değil.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı