"Reha Erus" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Reha Erus" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Reha Erus

Türkiye'de gazeteci olmak

30 yıldan beri gazetecilik yaptığım Roma’da İtalyan meslektaşlarımı her geçen gün fazlasıyla gıpta ediyorum. Onları kıskanıyorum. Hele10 Ocak Salı gününü rekor düzeyde inanılmaz yaşayan Türk medyasının durumunu görünce bulunduğum memlekette gazetecilik yapmanın rahatlığına imreniyorum.

Bakın Kasım ayında Başbakan Silvio Berlusconi gitti yerine teknokrat Mario Monti geldi. Kısacası İtalyan medyasını aylarca oyalayan “Bunga Bunga” skandalları bitti yerine ciddi ekonomi haberleri yerleşti, gündem o tarihten bu yana AB ülkelerinde ki mali kriz dolayısıyla Sarkozy- Merkel - Monti üçgenine çevrildi ve hala öyle devam ediyor. Elbette arada adli veya magazin haberleri de çerez oluyor.

Ve 10 Ocak Salı günü Türkiye gündemine bakarsak. Ana muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na fezleke, emekli orgeneral Hurşit Tolon tekrar tutuklandı. BDP’nin tutuklanan eski Genel Kurmay Başkanı emekli orgeneral İlker Başbuğ için “Paşa değil onbaşı” demesine Başbakan Erdoğan “Uşaklığını yaptığın örgüt sana 10 koyunu emanet etmez diye sert çıkarken CHP’de nasibini aldı. Eski Genel Kurmay Başkanlarından emekli orgeneral ve eski Cumhurbaşkanı Kenan Evren ve eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli orgeneral Tahsin Şahinkaya için mahkeme yolu resmen göründü. Dink cinayetinde olay yerinde1değil 5 kişi vardı. Şemdinli davasında 3 sanığa 40 ar yıl hapis cezası verildi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün süresi 7 yıl. Danimarka, Roj TV’yi suçlu buldu ama kapatmadı. Fransa Senatosu sözde Ermeni soykırımını 23 Ocak’ta görüşüp oylayacak. 3.köprü ihalesine talip çıkmadı. Karakış, sel, cinayet, intihar, Eurovision, dizilerde ki dedikodular, hatalar, magazin haberleri de cabası.

Türkiye’de onlarca gazetecinin cezaevlerinde hangi suçlardan yargılanacaklarını sabırla beklerken dışarıdakilerin canla başla değil her gün, her saat, her dakika değişen ülke gündemini kovalamaları zorunluluğu karşısında sadece şapka çıkartılır.

X