Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Türkiye'de Fenerbahçe'den başka takımda oynamam

Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman ile takım kaptanı Alex de Souza, Antalya kampının çok verimli geçtiğini söyleyerek önlerindeki ilk hedefin Antalyaspor maçından galibiyetle ayrılmak olduğunu söylediler.

DHA
SON GÜNCELLEME

Fenerbahçe’de transferin yılın bütün aylarında devam eden bir süreç olduğunu anlatan Kocaman, Fenerbahçe’nin en büyük gücünün taraftarı olduğunu da ifade etti. Sözleşmesinin uzatılması için Kulüple görüşmelere başladığını ve görüşmeleri bizzat kendisinin yürüttüğünü söyleyen Alex ise tercihi konusunda da Fenerbahçe’den yana net bir tavır koydu. Kendisine sadece Brezilya’dan teklifler geldiğini söyleyen Alex, Türkiye’den teklif alıp almadığı sorulduğunda ise, "Ben Fenerbahçe’ye mal olmuş bir oyuncuyum. Fenerbahçe beni istemezse valizimi toplar Türkiye’den giderim" diye konuştu.

Aykut Kocaman ve Alex de Souza, ikinci yarı hazırlıklarını sürdürdükleri Antalya’da bugün ortak bir basın toplantısı düzenleyerek basın mensuplarının sorularını yanıtladılar.

YÜZDE YÜZ ANTALYA MAÇINA ODAKLANDIK

İlk olarak kampı değerlendiren Aykut Kocaman, "Bulunduğumuz gün itibarıyla, ligin önemini vurguladığımız kampın çok verimli geçtiğini düşünüyorum. Hava iyi, oyuncuların tamamına yakınının Malatya maçının demoralize durumundan çıkması, Antalya maçına odaklanması hazırlıkların iyi geçmesini sağladı. Uğur dışında eksiğimiz yok. Katılımın yüksek olması da bizim için umut verici bir durum. Umarım bu düşünceler bugüne ait kalmaz. Antalya maçında sahaya yansıması olumlu olur. Artık tamamen Antalya maçına odaklandık, yüzde yüz galibiyet için" diye konuştu

Alex ise değerlendirmesinde, "Bizim için olumlu bir periyot geçiyor. Malatya maçından bugüne kadar iyi bir dönem oldu. Antalya’da ortamımızı iyi duruma getirdik ve çalışmalarımız iyi yönde gidiyor. Şu an Uğur dışında eksiğimiz yok. Görev alacakların sahada ellerinden geleni yapacaklarını düşünüyorum. Cumartesi günü kazanıp, ilk yarıdaki kötü izleri silmek ve çıkış için ilk adımı atmak istiyoruz" diye konuştu.

TARAFTAR ÖZGÜRCE FİKRİNİ SÖYLEYECEK

Toplantıda daha sonra basın mensuplarının sorularına geçildi. Sportif Direktör ve Teknik Sorumlumuz Aykut Kocaman ile Takım Kaptanımız Alex de Souza, gazetecilerin yönelttiği soruları yanıtladı.

"Hep destek veren taraftar Samsun maçında istifaya davet etti. Ne düşünüyorsunuz?" şeklindeki bir soruya Kocaman, "Açıkçası ben bunu duymadım.Duysaydım; bu iş performans işi.Taraftarın fikrini söyleme özgürlüğü var. Ama tabii böyle bir tepki herkesi üzer" diye yanıt verdi.

FENERBAHÇE İLE GÖRÜŞMELERE BAŞLADIM

Sözleşmesinin uzatılmasıyla ilgili bir soruya ise Alex, "Kısa süre aralıklarla yaptığım iki açıklama, benim şeffaflığımdan kaynaklanıyor. Kasım ayında kulüple görüşmüştüm. Fenerbahçe ile konuşmadan kimse ile görüşmeyeceğimi söylemiştim. İkinci açıklama da benzerdi. Yine önceliğin Fenerbahçe’de olduğunu söyledim. Bunun da sebebini açıklayayım. Samsun maçından sonra yöneticilerle görüştük. Fenerbahçe ile görüşmelerim başlamıştır" diye yanıt verdi.

GÖRÜŞMELERİ KENDİM YÜRÜTÜYORUM

Görüşmeler hakkında detaylı bilgiler veren Alex, "Durumu özetleyeyim. Kasımdan itibaren benim kontratımın biteceğini bilen kulüpler beni aramaya başladılar. Bu teklifler daha fazla Brezilya’dan geldi. Ben onlara önceliğimin Fenerbahçe olduğunu ve önce Fenerbahçe ile görüşmeden kimseyi dinlemeyeceğimi söyledim. O dönemde bunu Ali Yıldırım’a iletip sizden bir davet bekliyorum dedim. Onun sonrasında bir görüşme yok. 2-3 gün önce burada başladık görüşmeye. Ayrıca bir yanlış bilgiyi de açıklamak istiyorum, görüşmelerin Figer aracılığıyla sürdüğü söyleniyor. Figer benim menajerim değil dostumdur. Görüşmeleri bizzat kendim yürütüyorum" diye konuştu.

FENERBAHÇE’DEN AYRILIRSAM TÜRKİYE’DE FORMA GİYMEM

Türkiye’den bir teklif alıp almadığı sorulduğunda ise Alex, "Benim ailem bana bir eğitim verdi: Bunlardan biri de; biri seninle bir şey konuşmak istediğinde onu açık yüreklilikle dinle öğretisi. Bana bir teklif gelirse açık yüreklilikle dinlerim ve aynı şekilde reddederim. Ben Fenerbahçe’ye mal olmuş bir oyuncuyum. Fenerbahçe beni istemezse valizimi toplar Türkiye’den giderim. Herkes benim nasıl bir Fenerbahçeli olduğumu daha iyi anlar. Benim bir kulüple gönül bağım varsa hiçbir şeyin bunu kırmasına izin vermem. Herkes bilsin ve Fenerbahçe camiası rahat olsun ki; Alex Fenerbahçe’den ayrılırsa Türkiye’de forma giymez" diye net bir cevap verdi.

"Hedefler için Takım içinde ne konuşuluyor" şeklindeki bir soruya ise Alex, "Bu bizim özeliğimizdir, açıklayamam. Ama özetle daha iyiye gitme yönünde yaptığımız fikir alışverişidir. Camiaya, kulübe borçlu olduğumuzu ve bunun geri ödememiz gerektiği yönünde fikir alışverişinde bulunduk" diye cevap verdi.

FENERBAHÇE HEP YARIŞIN İÇİNDE OLACAK

Antalya maçında puan kaybı yaşanması halinde ne olacağı şeklindeki bir soru karşısında Aykut Kocaman, "Fenerbahçe gibi yüksek kapasiteli bir takımın matematiksel olarak şampiyonluk şansını koruduğu sürece, yarış dışı kaldığını söylemek saçma olur. Büyük takımları büyük yapan bu duygudur. Antalya maçını kazanacağımıza canı yürekten inanıyoruz. Kaldı ki bir terslik olsa da Fenerbahçe yarışı sürdürecektir" diye konuştu.

KİMİ İDDİASINI DAVRANIŞLARIYLA KİMİ DE SÖZLERİYLE BELLİ EDER

Mütevazı yapısı hakkında ise Aykut Kocaman, "İddiasız sporcu olmaz. Kimisi davranışlarıyla kimiz sözleriyle belli eder. Ben hareketlerimle belli ederim. Oyunculara nasıl yansır? Ben onların da yapay söylemlerden ziyade, her maça daha güçlü hazırlanmalarını istiyorum" diye konuştu.

ALEX’İ HER ZAMAN FENERBAHÇE’DE GÖRMEK İSTERİM

"Alex’in dışında sözleşmesi biten 1-2 oyuncumuz daha var. Görüşmeler yapılacak. Bunlar Semih, Uğur, Yobo" diyen Kocaman, Alex’i her zaman Fenerbahçe’de olmasını istediği bir futbolcu olarak gördüğünü söyledi. Kocaman, "Kişisel olarak kimseyle takıntım olmaz, ne öncesinde ne sonrasında. Kişisel çekişmelerden ziyade genel duruma balarım. Antrenmanlardaki çalışma ve çabalarına bakarım. Alex, her zaman Fenerbahçe’de olmasını istediğim bir oyuncu. Sadece oynaması değil, gençlere her anlamda örnek olması açısından da büyük katkı sağlayan bir isim. Olumsuz bir düşüncem yok. Olsaydı kendisine söylerdim" diye konuştu.

EN BÜYÜK TRANSFERİMİZ..

Transfer konusunda ise Kocaman, "Her pozisyonda benzer kalitede ve yüksek kalitede 1-2 oyuncumuz var. En büyük transferimiz, Antalya’yı yendiğimizde ortaya çıkacak takım kimyası olacak. Kamp, çok olumlu mesajlar verdi. Bunları sahaya yansıtabilirsek, transferde ısrarcı olmam. Kesin demiyorum ama belki 1 oyuncu için girişimimiz olabilir" diye konuştu. Aykut Fenerbahçe’deki transfer hakkında ise "Yılın bütün günleri, Fenerbahçe için transfer planları vardır. Bu, sözleşmesi biten ve süren oyuncular için geçer" diye konuştu.

TARAFTARIMIZ EN BÜYÜK GÜCÜMÜZ

Taraftarının Fenerbahçe’nin en büyük gücü olduğunu söyleyen Kocaman, "Bu takım şampiyonluk şansını son düdüğe kadar zorlayacak bir takım. Taraftar bunu son ana kadar götürmemizde yardımcı olacaktır.Taraftar bu takımın her zaman en büyük gücüdür" diye konuştu.

FAYDALI OLAMAYACAĞIMI ANLADIĞIMDA KİMSENİN ZAMANINI ÇALMAM

Güiza hakkında, "Sağlığını kazanması gerekiyordu. Bu gerçekleşti ama antrenman eksiği var. Zaman içinde ne olacağı bekleyip görmek gerek. Takım için önemli oyunculardan biri" şeklinde bir değerlendirme yapan Kocaman, ilk rakip Antalya hakkında ise "Galatasaray ile çok düşük tempoda oynadılar. Seyrettiğim takım ile bize karşı oynayacak takımın aynı olacağını sanmıyorum" diye konuştu.

İstifa söylentileri hakkında ise Kocaman, "Şu anda Fenerbahçe standardının üstünde olmadığımızı söyleyebilirim. Ama ülkemizde yerli teknik adam olmak kolay değil. Ama onu suçlamak kolaydır. Şahsım için söylemiyorum. Tolunay Kafkas’in ’Atomu parçalamıyoruz’ cümlesi çok şey anlatır. Futbol dünyanın en basit oyunu. Ancak bazı gerçekler sonuçlar üzerinde etkili oluyor. Faydamın olmayacağını gördüğüm andan itibaren kimsenin zamanını çalmadan giderim. Ama bu süreç öyle değil. Üzerinden gelemeyeceğimiz bir süreç değil" diye konuştu.


Bunları da Beğenebilirsiniz