DİYARBAKIR HABERLERİ

Türkiye'de "Ezidi Meclisi" kurma çalışması

AA / Ensar Özdemir,Ahmet Kaplan
18.01.2015 - 18:23Son Güncelleme :

- Avrupa Ezidi Federasyonu Eş Başkanı Farman: "Şengal'deki soykırım girişimi bizim örgütlenmemizin temeli oldu. Bizi harekete geçirdi. Meclisimizin kuruluşu ayrıca bu soykırım politikalarına karşı Ezidi'lerin kendilerine sahip çıkmasıdır"

AA / Ensar Özdemir,Ahmet Kaplan

DİYARBAKIR (AA) - Avrupa Ezidi Federasyonu Eş Başkanı Leyla Farman, Ezidilerin soykırım politikalarından korumak ve Ezidi haklarına sahip çıkmak için Ezidilerin örgütlenmesi gerektiğine inandığını belirtti.

Ferman, Demokratik Toplum Kongresi'nde (DTK) düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'de yaşayan Ezidi'lerin örgütlenmeleri için DTK bünyesinde "Ezidi Meclisi" kurma çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Kuruluş aşamasında bulunan meclisin 29 kişiden oluştuğunu ve Ezidi'lerin, kültürü, toprak sorunu, hukuk sorunu şeklinde örgütlenme biçiminin bulunduğunu kaydetti.

Şengal'de IŞİD'in soykırım girişiminde bulunduğunu söyleyen Farman, "Ezidilerin örgütlenmeleri gerektiğine inanıyoruz. Şengal'deki soykırım girişimi bizim örgütlenmemizin temeli oldu. Bizi harekete geçirdi. Meclisimizin kuruluşu ayrıca bu soykırım politikalarına karşı Ezidilerin kendilerine sahip çıkmasıdır. Bu temelde meclisimizi inşa ediyoruz. Örgütlenme biçimimiz, Ezidi'lerin hukuk sorunları, toprak sorunu, Ezidi'lerin kültürü biçimindedir" dedi.

Bir gazetecinin, "PKK'nın Şengal'de kanton ilan etmesi ve Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'nin buna karşı çıkmasını nasıl değerlendirdiği" sorusuna Ferman, şu yanıtı verdi:

"Ezidilerin Şengal Dağı'nda kurdukları meclis demokratik bir adımdır. Kim ki halkın sesine karşı çıkarsa insan haklarına karşı çıkıyor. Meclisin kurulmasıyla ilgili herhangi bir şüphemiz yoktur. Demokratik, tarihi adımlardır."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Diyarbakır haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Diyarbakır ilinden Türkiye'de "Ezidi Meclisi" kurma çalışması hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 18 Ocak 2015 tarihinde saat 18 23’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Türkiye'de "Ezidi Meclisi" kurma çalışması haberi güncellenecektir.

  DİYARBAKIR NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Ekim 2017, Pazar
  • İmsak
   04:51
  • Guneş
   06:27
  • Öğle
   12:14
  • İkindi
   15:17
  • Akşam
   17:41
  • Yatsı
   19:06
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı