Eğitim Haberleri

  Türkiye’de çocuk olmak

  Elanur ÖZ - Bayrampaşa/Maltepe Ali Ülker Ortaokulu 5/B sınıfı
  17.04.2017 - 09:20 | Son Güncelleme:

  Her çocuk 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı mutlu bir şekilde kutlarsa, gerçekten çok sevinirim. Çünkü 23 Nisan, TBMM’nin açılması ile Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği bir bayram. Çocuklara ait bir bayramı olan tek ülkede yaşamak bana ve tüm Türk çocuklarına gurur veriyor.

  Öncelikle herkesin 18 yaşına kadar çocuk olduğunu hatırlatmak istiyorum. 18 yaş altı ‘çocuk’ demek. Çocuklar eğitim görmeli, oyun oynamalı ama evlendirilmemeli. Bence çocukları okutmak ve küçük yaşta evlendirmemek, ailelerin onlara olan sevgisini ve değerini gösterir. Oysa ki Doğu’daki bazı illerde kız çocukları hâlâ ‘çocuk yaşta’ evlenmeye zorlanıyor. Umarım her aile çocuklarına gereken değeri veriyor ve artık 18 yaş altı evlilikler olmaz.

  ÜLKEMİZE GURUR VERECEĞİZ

  2017’nin 23 Nisanı’nda her çocuk özgürce sokaklara çıkar, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı mutlu bir şekilde kutlarsa gerçekten çok mutlu olurum. Çünkü 23 Nisan, TBMM’nin açılması ile Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği bir bayram. Çocuklara ait bir bayramı olan tek ülkede yaşamak bana ve tüm Türk çocuklarına gurur veriyor. Biz de Türk çocukları olarak ülkemize gurur vereceğiz.    

  ATATÜRK’E TEŞEKKÜR EDİYORUZ                    

  Mustafa Kemal Atatürk, çocukları çok severdi. Bugünün çocukları büyüyecekler, yarının büyük ve güçlü Türkiye’sini meydana getirecekler. Atatürk bunu ‘’Bugünün küçüğü, yarının büyüğüdür’’ özdeyişiyle tanımlamış. Bütün Türk çocukları onun öz yavruları gibiydi. Belki de 23 Nisan’ı çocuk bayramı yapma sebebi çocuklara olan sevgisiydi. Kız çocuklarının da okumasında hiçbir engel olmadığını görmüştü. Kız çocuklarını ve okumayan her çocuğu okutmuştu. Latin alfabesini getirdi. Bu nedenle Mustafa Kemal Atatürk’e çok teşekkür ediyorum. Bazen Atatürk’ün hâlâ yaşamasını istiyoruz. Özellikle darbe gibi olaylar yüzünden.

  UMARIM DÜNYADAKİ TÜM KAVGALAR SON BULUR

  Tek arzumuz Türkiye’deki çatışmaların, patlamaların bitmesi değil mi? Hem çocukların hem de yetişkinlerin psikolojisi çok bozulmuyor mu? Hele çocukların… Umarım tez zamanda dünyadaki tüm kavgalar, tüm savaşlar son bulur. Herkes barış içinde yaşar.

  Ülkemizdeki çoğu çocuğun hayal gücü çok kuvvetli. Büyüyünce hangi mesleği seçmek istiyorsun, diye sorulunca mühendis, mimar, doktor, asker, öğretmen gibi meslekleri farklı farklı sebeplerden dolayı olmak istediğimizi anlatırız. Umarım aileler de çocuklarının olmak istediği bu güzel mesleklere izin verirler. Onları bu yönde destekler, eğitir, yönlendirirler. Türkiye’de bilinçli bir toplumun yetişmesi lazım. Bilinçsiz değil. Çocukların bazı yeteneklerinden dolayı arkasında durabilecek, onları yönlendirecek insanlar varsa, mutlaka bunu yapmalılar. Çünkü çocuklar büyük hayallerini çoğunlukla böyle gerçekleştirebilir. Çocukların arkasında durup onlara destek çıkan herkese çok teşekkür edip tüm çocukların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlarım.

   

   

                                                                                                                

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı