OSMANİYE HABERLERİ

Türkiye'de bir ilk, sokak hayvanları, kan testi sonrası aşıyla korunacak

DHA
26.04.2017 - 15:52Son Güncelleme :
DHA

İbrahim EMÜL/ OSMANİYE, (DHA) -OSMANİYE Belediyesi Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi'ne getirilen sokak hayvanlarına kan testi yapılıp, hastalığı olanlar tedavi edilecek, sağlıklı olanlar ise aşılama yapılarak korunacak.
Türkiye'de ilk defa Osmaniye'de yapılacak olan bu uygulamalar ile hastalıklı hayvanların tedavisinin kısa sürede tamamlanıp sahipli hayvanlara bulaşmasının engellenmesinin amaçlanıyor. Osmaniye Belediyesi ve Çukurova Üniversitesi Ceyhan Veteriner Fakültesi'nin ortaklaşa yürüttüğü proje ile hayvanlara öncelikle kan testleri yapılarak hastalıkları teşhis edilecek. Sonrasında ise hastalık tespit edilen hayvanlar iyileştirilecek. Hastalık olmayan hayvanlara ise gerekli aşılar yapılarak bakımı sürdürülecek. Bu uygulamalar ile hastalıklı hayvanların tedavisi kısa sürede tamamlanıp, sahipli hayvanlara bulaşması engellenecek.
Belediye Başkan Yardımcısı Hacer Burcu Yüceer,  amaçlarının sokak hayvanlarının rehabilitasyonu konusunda hastalıklarının araştırılıp kan sayımı yapılarak, hastalığın sahipli hayvanlara bulaşmasını engellemek olduğunu söyledi.
Çukurova Üniversitesi Ceyhan Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Çelik ise, amaçlarının belediyeye destek vermek olduğunu belirterek, "Barınaktaki canlılara önce kan testi yapacağız. Hayvanlar eğer enfekte ise aşı uygulamayacağız. Öncelikle enfeksiyonların tedavisine bakacağız. Sonrasında kuduz, karma aşılar ve diğer aşıların uygulanmasını sağlayacağız. Bu sayede ekonomik olarak zarara uğramamış olacağız ve aynı zamanda hayvanlarımız da gereksiz yere uygulamalara tabii kalmamış olacak. Bu uygulamanın her yerde yapılması lazım. Biz de bugün Osmaniye olarak bu projeyi başlatacağız"diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Osmaniye haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Osmaniye ilinden Türkiye'de bir ilk, sokak hayvanları, kan testi sonrası aşıyla korunacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Nisan 2017 tarihinde saat 15 52’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Türkiye'de bir ilk, sokak hayvanları, kan testi sonrası aşıyla korunacak haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı