Dünya Haberleri

  Türkiye'de basın iki sıra geriledi

  Hürriyet Haber
  21.04.2016 - 01:05 | Son Güncelleme:

  PARİS merkezli Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütünün hazırladığı Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde Türkiye, bu yıl iki sıra gerileyerek 151’inci sırada yer aldı.

  180 ülkenin yer aldığı 2015 raporunda basın özgürlüğünün en iyi olduğu ülkeler sırayla Finlandiya, Hollanda, Norveç, Danimarka, Yeni Zelanda olarak açıklandı. Listenin son sıralarında ise sırayla Eritre, Kuzey Kore, Türkmenistan, Suriye, Çin var. Geçen yıl 149’uncu sırada yer alan Türkiye ise iki sıra gerileyerek ‘gazetecilik yapmanın zor olduğu ülkeler arasında’ kaldı. Tacikistan (150), Meksika (149), Rusya (148), Pakistan (147), Malezya (146) da listede Türkiye’den daha özgür basına sahip ülkeler olarak gösterildi. Geçen yıl Türkiye’den daha kötü durumda olan Rusya’nın listede Türkiye’nin üstüne geçtiği dikkati çekti.

  GENELDE DE KÖTÜYE GİTTİ
  Raporda, Türkiye’de hükümet ve yargının ‘eleştirel medyanın üzerine yoğun bir biçimde gittiği’ vurgulandı. Raporda ‘dünyada medya özgürlüğüne duyulan saygıda büyük ve ürkütücü bir kayıp yaşandığı, liderlerin gazeteciler konusunda paranoyaklaştığı’ belirtildi. RSF Genel Sekreteri Christophe Deloire, AFP ajansına yaptığı açıklamada, dünya genelinde basın özgürlüğü konusunda kötüleşme olduğunu, özellikle Latin Amerika’daki durumun endişe verici olduğunu söyledi.

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı