Gündem Haberleri

  Türkiye'de 4 bin kaçak internet cafe var

  A.A.
  27.02.2006 - 10:25 | Son Güncelleme:

  Tüm İnternet Evleri Derneği Başkanı Yusuf Andiç, Türkiye'de ruhsatlı 11 bin 243 internet kafe olduğunu, ancak toplam internet kafe sayısının 15 binin üzerinde olduğunu söyledi.

  Tüm İnternet Evleri Derneği Başkanı Yusuf Andiç, internet kafelerin düzenli ve etkin şekilde denetlenmesi için bu işyerlerinin ruhsatlı olmasının büyük önem taşıdığını belirtti. Ruhsatı bulunmayan ve denetlenmeyen internet kafelerde, şiddet içeren ya da olumsuz içerikli çeşitli oyunların oynatılabildiğini, sağlıksız, hava ve güneş almayan mekanda kurulan ve amacının dışında kullanılan internet kafelerin çocukların gelişimini olumsuz yönde etkilediğini ifade eden Andiç, şöyle konuştu:

  “Geçen yılın rakamlarına göre Türkiye'de ruhsatlı 11 bin 243 internet kafe var, ancak toplam internet kafe sayısı 15 binin üzerinde. Bazı kişiler oyun salonu ruhsatı alıp internet kafe olarak işletiyor. Bu durum internet kafelerin imajını olumsuz etkiliyor.

  İnternet kafelere gelen küçük yaşta çocukların girebildiği, sigara içildiği, şiddet içeren oyunların oynandığı gibi şikayetlerin temelinde çoğunlukla ruhsatsız internet kafeler ve oyun salonu ruhsatı alınan ve internet kafe olarak işletilen mekanlar bulunuyor.”

  Andiç, Telekom bayiliği alıp işyerinin arka tarafını internet kafe yapan, kırtasiyelerinin bir bölümünü internet kafeye dönüştüren hatta evinin bir odasını internet kafe haline getirenler bile bulunduğunu vurguladı.

  İNTERNET KAFEDEN, İNTERNET EVLERİNE

  Andiç, 2002 yılında kurulan derneklerinin amacının internet kafe işletmecilerini bir araya getirerek, kafelerin olumsuz imajını ortadan kaldırmak ve işletmelere standart getirmek olduğunu söyledi.

  Türkiye'de resmi olarak 250, gönüllü ise 4 binin üzerinde üyeleri bulunduğunu ifade eden Andiç, üyelerine işletmelerinde uygulamalarını istedikleri 13 maddelik öneri dizisi sunduklarını ifade etti. Üyelerinin işletmelerinde zararlı programlara erişimi engelleyecek filtre programı kullanmalarını, sigara içilmesini engellemelerini, bandrollü ve lisanslı CD'lerin çoğaltılmamasını ve işletmelerinin aydınlık ve dışardan görülebilecek şekilde kurmalarını istediklerini ifade eden Andiç, şunları söyledi:

  “Hatta biz daha çok eğitim amaçlı olarak kullanılması gerektiğini düşündüğümüz internet kafelerin isimlerinin 'İnternet Evi' olarak değiştirilmesini istiyoruz. İsteyen üyelerimiz kafe olan isimlerini ev olarak değiştiriyor. İnternet kafelerin ruhsatlandırılmasının ve etkin şekilde denetlenmesinin, bu işletmelerde yaşanan olumsuzlukları ortadan kaldıracağına inanıyoruz.”
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı