SAMSUN HABERLERİ

Türkiye’de 2,5 milyon ton ambalaj atığı toplanıyor

DHA
16 Mayıs 2017 - 11:56Son Güncelleme : 16 Mayıs 2017 - 11:57

Türkiye’de 2,5 milyon ton ambalaj atığı toplanıyor

DHA

Hakan AKGÜN/SAMSUN, (DHA) - SAMSUN'da düzenlenen 'Çevrem Sensin' programında konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Recep Akdeniz, "Ülkemizde 55 bin ton atık, 82 bin tok atık yağ , 137 bin ton lastik toplanılıyor ve geri kazanılıyor. 2.5 milyon ton ise ambalaj atığı topluyoruz. Bunlar toplandıktan sonra lastik ve çimento olarak kullanılıyor. Parklarda zeminlerde kullanılıyor. 1 ton kağıt 17 çam ağacı kurtarıyoruz" dedi.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 'Çevrem Sensin' konulu etkinlik, Samsun'un Atakum İlçesi'nde bulunan Samsun Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi'nde düzenlendi. Düzenlenen etkinliğe Samsun Vali Yardımcısı Recep Yüksel, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Recep Akdeniz, kamu kurum ve kuruluş müdürleri ve çok sayıda öğrenci katıldı.
TÜRKİYE’DE 2,5 MİLYON TON AMBALAJ ATIĞI TOPLANYOR
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Recep Akdeniz, ülke genelinde toplanan atıklar ile ilgili bilgi verirken şöyle dedi:
"Birçok faaliyetlerde bulunuyoruz. Ülkemizde Atık su arıtma tesisi olarak 954 tane var. Daha da yapmaya devam ediyoruz. Çöplerimizi depoladığımız katı atık düzenleme tesisleri var. Bazı atıkları geri kazandığımız zaman hem ekonomimize katkı sağlıyoruz. Hem de içinde yaşadığımız çevreyi, doğal kaynakları koruyoruz. Ülkemizde 55 bin ton atık toplanıyor. 82 bin tok atık yağ toplanıyor. 137 bin ton lastik toplanılıyor ve geri kazanılıyor. 2,5 milyon ton ise ambalaj atığı topluyoruz. Bunlar toplandıktan sonra lastik ve çimento olarak kullanılıyor. Parklarda zeminlerde kullanılıyor. 1 ton kağıt 17 çam ağacı kurtarıyoruz. Bu şekilde kaynaklarımızı korursak daha sağlıklı bir çevrede yaşayabiliriz."
SAMSUN’DA KANALİZASYON TEMİZLİĞİNE YILDA 7,5 MİLYON TL HARCANIYOR
Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Öncel, Samsun şehir merkezinde kanalizasyon temizlikleri için 7,5 milyon harcadıklarını belirterek, "Büyükşehir Belediyesi olarak sadece Atakum İlçe sahilimizi temizlemek için yılda 3,5 milyon TL harcıyoruz. Sadece kanalizasyon temizlikleri için Samsun şehir merkezinde 7,5 milyon TL. para harcıyoruz. Eğer çevremizi ve sahilimizi kirletmediğimiz takdirde bu paraları harcamayacağız ve tasarruf etmiş olacağız" diye konuştu.
Program çeşitli sinevizyon gösterisi ve tiyatro gösterisi ile sona erdi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Samsun haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Samsun ilinden Türkiye’de 2,5 milyon ton ambalaj atığı toplanıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 16 Mayıs 2017 tarihinde saat 11 56’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Türkiye’de 2,5 milyon ton ambalaj atığı toplanıyor haberi güncellenecektir.

  SAMSUN NAMAZ VAKİTLERİ
  15 Ağustos 2017, Salı
  • İmsak
   03:41
  • Guneş
   05:36
  • Öğle
   12:50
  • İkindi
   16:40
  • Akşam
   19:43
  • Yatsı
   21:23
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı