Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Türkiye'de 15 atom bombası var

  Hürriyet Haber
  11 Nisan 1998 - 00:00Son Güncelleme : 11 Nisan 1998 - 00:01

  Adana'daki İncirlik Üssü'nde B-61 tipi 15 atom bombası olduğu ortaya çıktı. Haftalık ArtıHaber Dergisi'nin haberine göre, bu bombalar, Hiroşima'ya atılan 20 kilotonluk atom bombasının yaklaşık 9 katı tahrip gücüne sahip. Merkezi Washington'da bulunan ABD Doğal Kaynaklar Savunma Kurulu'nun (NRDC) 13 Mart 1998 tarihinde yayınladığı raporda yer alan bilgilere göre, Türkiye, Amrikan nükleer silahlarının konuşlandırıldığı ülkeler arasında, tahrip gücü bakımından dördüncü sırada yer alıyor. NRDC uzmanları Stan Norris, Josh Handler ve Bill Arkin tarafından hazırlanan raporda, statüsü Türk-Amerikan ikili savunma anlaşmaları çerçevesinde ortak üs olarak belirlenen İncirlik'te bulunan nükleer bombaların ABD Hava Kuvvetleri'nin envanterinde olduğu vurgulanıyor. B-61 tipi uçaktan atılan serbest düşüşlü nükleer bombalar, bugün Türkiye'nin dışında İtalya, Yunanistan, Almanya, Belçika, Hollanda ve İngiltere'deki siperlerde konuşlu bulunuyor. Soğuk savaşın sona ermiş olması nedeniyle, Türkiye bu bombaların gerekli olup olmadığını tartışıyor.

  İŞLEVİNİ KAYBETTİ

  Uzmanlar, konuyla ilgili görüşlerini ArtıHaber'e şöyle açıkladılar:

  Dış Politika Enstitüsü Başkanı Seyfi Taşhan Nükleer silah geliştirmek için bölgemizde bazı ülkelerin çabaları var. Bu silahların tamamen Türkiye'den çıkarılmasını istersek, boşlukta kalmaz mıyız?

  Asker kökenli araştımacı-yazar Erol Mütercimler Bu silahların varlığı hiçbir anlam ifade etmiyor. B-61'ler teknik özellikleri bakımından da günümüzde işlevsiz kaldı.

  Uluslararası İlişkiler Uzmanı Prof.Dr. Cengiz Okman Nükleer silahların caydırıcı bir özelliği var.

  HIROŞIMA'DAN 9 KATI

  B-61'ler, A-7, F-15, F-16 ve Tornado avcı-bombardıman uçaklarından atılan, hedefin üzerine serbest düşüşlü silahlar. Paraşütle de atılabilen bu bombaların tahrip gücü 1 kiloton ile 175 kiloton arasında değişiyor. 175 kilotonluk olanların tahrip gücü, Hiroşima'ya atılan atom bombasının 9 katı.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı