Türkiye zengin olacaksa 6.3 milyon umutsuza iş bulacak

Hürriyet Haber
23.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Türkiye’de 6 milyon 300 bin kişi işsiz. Bunlar iş arama umudunu kaybetmiş kişiler. Türkiye zengin olacaksa bu insanlarına iş bulmak durumunda. Bunun tek yolu girişimcilik” dedi.

GLOBAL Girişimcilik Haftası’nın kapanış resepsiyonuna katılan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Lenin’in “Organize olmuş azınlıklar organize olmamış yığınları idare eder” sözünü örnek vererek, “Eğer dikkate alınmak istiyorsak sözümüzün geçmesini istiyorsak organize olmak durumundayız” dedi. Kalkınmanın yolunun sermaye, ucuz işgücü, teknoloji ve girişimcilikten geçtiğine dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, ABD girişimcilerinde sermayenin, Çin’de ucuz işgücünün Türkiye’de ise girişimcilik ruhunun var olduğunu söyledi.

İşveren devlet bitti

Türkiye’de 6 milyon 300 bin insanın işsiz olduğunu vurgulayan Rifat Hisarcıklıoğlu, bu istatistiklere göre, neredeyse her hanede 1 kişinin işsiz olduğuna dikkati çekti. Hisarcıklıoğlu, her yıl 700 bin gencin işsizler ordusuna katıldığını vurgulayarak, “Devletin işverenliği bitti artık, tek bir formül var dünyada da Türkiye’de de girişimci sayısını artırmak” diye konuştu.

Hayal edeceğiz

Sermayenin kıt olduğuna vurgu yapan Rifat Hisarcıklıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hayal etmeden hiçbir şey olmaz. Hayal de büyük olacak. Gençlerle sabırla çalışabilirsek ulaşamayacağımız nokta yok. Aynı hedef doğrultusunda atış yapıyor olmamız lazım. Türkler önce ateş eder sonra nişan alır derlerdi. Şimdi ise Türkler önce nişan alıp sonra ateş edecek. Başarıya ulaşmanın yolu bu.”

Yüzde 300 artış

Türkiye’nin mutlu olması ve refaha kavuşması için işsizlere iş bulması ve kadın girişimci sayısını artırması gerektiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, TOBB olarak 1 yıllık çalışmaları sonucunda, oda meclislerindeki kadın sayısında yüzde 300’lere varan artış yaşandığını söyledi. “TOBB Kadın Girişimciler Kurulumuzun yaptığı çalışmalar sonucunda maya tuttuğunu görüyorum” diyen Hisarcıklıoğlu, 1200 kadın girişimcinin Kadın Girişimci Kurulları’nda görev aldığını anlattı.

Eğitim sistemi ‘analitik hayalperest’ yaratmıyor

TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Ali Sabancı, girişimciliğin kalkınmayla doğrudan ilişkisi olduğunu belirterek, Global Girişimcilik Haftası’nda 2 bin gençle sohbet etme olanağı bulduğunu söyledi. Bugüne kadar “Genç girişimcilerin önünde duran en büyük engel nedir” sorusuna para ve proje finansmanı yanıtını verdiğini anlatan Ali Sabancı, “Buna gelene kadar daha önemli ve derin sorunlar var. Eğitim sistemi ezberci, kendi kendine öğrenmeye izin veren bir sistem değil. Bu sistem ezberletiyor, analitik hayalperesetler yaratmaya izin vermiyor. Bundan daha kötüsü gençler arasında inanılmaz bir isyankarlık var” dedi. Ali Sabancı, şunları dile getirdi: “Hangi dinden olursa olsun, hangi partiyi desteklerse desteklesin önlerine bakarken her dört arkadaşından birinin işsiz olduğunu görüyor. Türkiye’deki 151 üniversitenin sadece 9’unda girişimcilik merkezi var. Türkiye’de de girişimcilik oranı yüzde 6. Bu bir tesadüf. İddialı olacak ama girişimcilik sayısını artırmak ekonomik bir dönüşüm programıdır.”
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı