Ege Haberleri

  Türkiye-Yunanistan Turizm Forumu gelecek yıl İzmir’de yapılacak

  İZMİR, (DHA)
  16.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye ile Yunanistan arasında 20 Ocak 2000 tarihli Turizm İşbirliği Anlaşması uyarınca, Üçüncü Türk-Yunan Turizm Karma Komisyonu ve Sekizinci Türk-Yunan Turizm Forumu 12 Ekim’de Atina’da gerçekleştirildi.

  Heyetlere Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile Yunan meslektaşı Pavlos Yeroulanos başkanlık etti.

  Beş yıl aradan sonra gerçekleşen toplantılarda öncelikli olarak Türkiye ve Yunanistan arasında turizm konusunda işbirliğinin geliştirilmesi konuları ele alındı. İmzalanan protokoller ve toplantılarda; iki ülke arasındaki turist trafiğinin daha da geliştirilmesi, vize konusunda kolaylaştırıcı adımlar atılması, seyahat acenteleri, konaklama tesisleri, turizm yatırımları, mevzuat, eğitim, hava ulaşımı, deniz ve özellikle kruvaziyer turizminde işbirliği olanakları konuları ele alındı.

  Günay, toplantının gelecek yıl ekim ayında İzmir’de yapılacağını açıkladı, şunları söyledi:

  “İzmir’de yapılacak toplantı bir kez daha İzmir’in turizm basınında birinci haber olmasını, Yunan ve Türk basınının İzmir’e odaklanmasını sağlayacak. Yunanistan’dan gelecek turizm temsilcileri, seyahat acanteleri, rehberler, yatırımcılar, turizmin önde gelenleri forum vesilesiyle İzmir’i görme ve yakından tanıma fırsatı bulacaklar. İçinde bulunduğumuz ekonomik durumun iki ülkenin daha yakın işbirliğini zorunlu kıldığını Atina’daki toplantıda hatırlattım. Yunanlı meslektaşım da bu öneriye son derece sıcak baktı.”
  Günay, Bakan Yeroulanos’u 8 Aralık’ta İzmir’de yapılacak TRAVEL TURKEY İZMİR, Turim Fuar ve Konferansı’na davet ettiğini ve olumlu yanıt aldığını da söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı