Gündem Haberleri

  Türkiye yine din yüzünden bölündü

  Muammer ELVEREN PARİS
  27.10.2005 - 00:54 | Son Güncelleme:

  Fransız Le Figaro Gazetesi, Rektör Prof. Yücel Aşkın’ın tutuklanmasının ardından gelişen olayları, ‘Dinciler ve laikler üniversitede çatışıyor. Rektörün tutuklanması, ülkeyi bir kez daha din konusunda ikiye böldü’ yorumuyla duyurdu.

  Aşkın’ın tutuklanmasını büyük bir dayanışma hareketinin izlediğini belirten gazete, ‘62 meslektaşı, İslamcı çevrelerin üniversite yönetimini ‘temizleme’ girişimini dile getirmekten çekinmedi. Bunun komplo olduğunu düşünüyorlar’ ifadesini kullandı.

  KÖŞK MESAJI

  Krizin ardından rektörlerin Çankaya Köşkü’ndeki resepsiyona davet edildiğini hatırlatan gazete, ‘Laik Cumhuriyet’in değerlerine bağlı olan Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından yapılan bu davet, birçok gözlemcinin gözünde Recep Tayyip Erdoğan hükümetinin yok sayılması gibi’ diye yazdı.

  Le Figaro, Hürriyet’in, Prof. Aşkın’ın tutuklanmasına ilişkin olayla ilgili belgelerin, rektörün üniversiteye gelişinden bir yıl önce ele geçirildiğini bildirdiğini de yazdı. Gazete, yazarımız Tufan Türenç’in köşesinden de şu alıntıyı yaptı: ‘Aşkın, üniversiteye radikal dinci grupların yerleştirilmesine karşı olduğu için hedef seçildi. Bunu yapmasaydı, Van Üniversitesi fundamentalistlerin kalesi haline gelirdi.’

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı