Türkiye’yi ‘çok stratejik’ gördü, 6 milyar doları yönlendirme planı yaptı

Hürriyet Haber
06 Kasım 2009 - 00:00Son Güncelleme : 05 Kasım 2009 - 22:37

Unicredit Grubu Yönetim Kurulu Üyesi, Finans ve Danışmanlık Bölümü Başkanı Vittorio Ogliengo, Türkiye’nin kendileri için diğer kıtalara açılan bir kapı olduğunu belirterek, “Önümüzdeki 5 yıl içinde Türkiye’ye enerji (petrol-gaz), ulaşım ve altyapı alanlarında yılda 6 milyar dolarlık finansman bütçesi ayırdık. Farklı alanlarda projeler gerçekleştirmeye hazırız” dedi.

Büyüme görünüyor

UniCredit Grubu tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Uluslararası Proje ve Altyapı Finansmanı Konferansı”nda konuşan UniCredit Grubu Finans ve Danışmanlık Bölümü Başkanı Vittorio Ogliengo, Türkiye ekonomisinin büyüme vaadettiğini söyledi. Türkiye gayri safi yurtiçi hasılasında 2009 sonunda yüzde 5.2 küçülme beklediklerini vurgulayan Ogliengo, “Ancak sonrasında U toparlanma modeliyle 2010’da yüzde 3.2, 2011’de yüzde 4.5 büyüme bekliyoruz” dedi.

Türkiye çok stratejik

Ogliengo, Türkiye’deki bankacılık sektörünün diğer ülkelerle karşılaştırıldığında likidite ve sermaye açısından halen sağlam olduğunu belirterek, Türk bankalarının bilançolarında toksik varlıkların olmadığını ve geri dönmeyen kredilerin de azaldığını vurguladı. “Türkiye’nin en büyük avantajı hiper enflasyon endişesi olmaması” diyen Ogliengo, dış talep düşse bile iç talebin Türkiye’yi ayakta tuttuğunu söyledi. Oggliengo, faaliyet gösterdikleri 22 ana piyasayı stratejik ve çok stratejik olarak ikiye ayırdığında Türkiye’nin “Çok stratejik” bölümde yer aldığını da vurguladı.

Daha önce görmemiştik

Vittorio Ogliengo, “Böyle bir ekonomik krizi daha önce görmemiştik. Özellikle yatırım bankalarının iş modelleri ciddi anlamda sorgulandı” diye konuştu. Ogliengo, bugünlerde pekçok göstergenin piyasalarda istikrara işaret ettiğini vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Borsalarda geçen yıla oranla yüzde 50 artış oldu. Türkiye’de ise bu artış daha da fazla oldu. Pekçok kişi için mali krizin aşıldığı düşünülse de ben biraz çekinceliyim. Bankaların güveninin biraz daha artırmamız lazım. Biz, herhangi bir yardım almadan krizi yaşadık ve 22 ana piyasada faaliyet gösteriyoruz. Türkiye’de bu ana piyasalardan birisi. Türkiye bizim için diğer kıtalara açılan bir kapı. Ayrıca kendi ekonomisi de büyüme vadediyor.”

Çekilişle UEFA bileti dağıttı

UNICREDIT Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Vittorio Ogliengo, UniCredit’in bu sezondan itibaren UEFA Şampiyonlar Liginin de üç yıl boyunca sponsoru olduğunu belirtti. Konuşmasında yanında iki premium paket getirdiğini söyleyen Ogliengo, “Paketlerin her birinde İstanbul’da 8 Aralık’ta yapılacak Beşiktaş-CSKA Moskova maçına ilişkin biletler var. Bu VIP biletleri piyango ile dağıtacağız. Tek yapmanız gereken şey kartvizitinizi bırakmanız. Hepinize iyi şanslar” dedi.

Türkiye’ye 200 milyar dolarlık yatırım gerek

UNICREDIT Menkul Değerler CEO’su Kaan Başaran, “Önümüzdeki projelere bakıldığında Türkiye’nin yaklaşık 200 milyar dolarlık yatırıma ihtiyacı var” dedi. Türkiye’nin enerji tüketiminde en hızlı büyüyen ülkeler arasında olduğunu vurgulayan Başaran, “Kriz sonrası enerji ve altyapı projelerinin ilgi çekmesi sürpriz olmayacaktır. Türk bankaları ve Türkiye’de faaliyet gösteren yabancı finans kuruluşları önümüzdeki dönemde enerji ve altyapı projelerine destek vereceklerdir” diye konuştu.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı